Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . zapłata bezgotówkowa podatkuzapłata bezgotówkowa podatku

Nota - Zapłata bezgotówkowa podatku

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Zapłata bezgotówkowa podatku

Komentarz zawiera analizę zapłaty podatku w formie bezgotówkowej jako jednym ze sposobów zapłaty podatku, który prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. W szczególności zwrócono uwagę na to, jaki dzień uważa się za termin dokonania zapłaty w obrocie bezgotówkowym. Poza tym dokładnie omówiono zasady dokonywania zapłaty przez przedsiębiorców i mikroprzedsiębiorców.

Jednym ze sposobów zapłaty podatku, który prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest zapłata bezgotówkowa. Art. 60 § 1 pkt. 2 OrdPU* określa, jaki dzień uważa się za termin dokonania zapłaty w obrocie bezgotówkowym. W obrocie bezgotówkowym dniem zapłaty jest dzień obciążenia rachunku podatnika (płatnika, inkasenta). Jest to dzień, w którym dokonano zmniejszenia stanu rachunku zobowiązanego o przekazywaną kwotę. Nie ma tu znaczenia ani dzień zwiększenia stanu rachunku organu podatkowego, ani dzień wystawienia polecenia przelewu. Data zapłaty zależy od banku. Nawet wystawienie przez zobowiązanego polecenia przelewu w określonym dniu nie spowoduje uznania tej daty za termin zapłaty, gdy bank wykona polecenie ze zwłoką. Dodany w 2008 r § 1a* reguluje natomiast kwestię zapłaty podatku za granicą za pośrednictwem banku lub instytucji kredytowej, która nie ma siedziby lub oddziału w Rzeczypospolitej Polskiej. Jednoznaczne unormowanie tego problemu nie oznacza jednak likwidacji problemu opóźnień podatników w dokonywaniu wpłaty. Identyczne zasady dotyczą wpłat dokonywanych przez płatników i inkasentów.

 Wzory, o których mowa w § 3* komentowanego artykułu, zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 23.12.2008 r. w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego[[a]] *

Podstawową formą zapłaty podatków przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą jest polecenie przelewu. Według art. 63c* ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe* „Polecenie przelewu stanowi udzieloną bankowi, dyspozycję dłużnika obciążenia jego rachunku określoną kwotą i uznania tą kwotą rachunku wierzyciela. Bank wykonuje dyspozycję dłużnika w sposób przewidziany w umowie rachunku bankowego.” Obowiązek stosowania polecenia przelewu mają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy prowadzą księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zasada płatności bezgotówkowej ma za­stosowanie zarówno do podatków związanych, jak i niezwiązanych z działalnością gospodarczą (np. dochodowego od osób fizycznych, od nieruchomości). Wyjątkiem jest, zgodnie z § 1a art. 61 OrdPU*, opłata skarbowa, którą można wnosić gotówką.

Komentowanego tu przepisu nie stosuje się jednak:

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się