Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . postępowanie w sprawie zapłaty podatku leśnegopostępowanie w sprawie zapłaty podatku leśnego

Nota - Postępowanie w sprawie zapłaty podatku leśnego

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Postępowanie w sprawie zapłaty podatku leśnego

Technika poboru podatku leśnego jest identyczna jak podatku rolnego.

Podatek leśny od osób fizycznych wymierzany jest w formie decyzji przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Natomiast podatnicy będący osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, jednostkami organizacyjnymi Lasów Państwowych jak i jednostkami organizacyjnymi Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa są zobligowani do dokonania samowymiaru tzn. samoobliczenia podatkowego. Oznacza to, iż muszą złożyć deklaracje co do wysokości należnego podatku, dokonując wpłaty na odpowiedni rachunek bankowy budżetu gminy właściwej ze względu na miejsce położenia lasu. Rada gminy może jednakże pobrać podatek w formie inkaso.*

a. Powstanie zobowiązania podatkowego w podatku leśnym w stosunku do osób fizycznych

Obowiązek podatkowy w podatku leśnym powstaje pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiły okoliczności uzasadniające powstanie takiego obowiązku (wejście w posiadanie, kupno, odziedziczenie lasu).

Jednak w przypadku osób fizycznych, warunkiem koniecznym do przekształcenia się obowiązku podatkowego w zobowiązanie jest wydanie decyzji ustalającej podatek przez uprawniony organ ( wójt, burmistrz, prezydent).

Tak więc można stwierdzić, że jeżeli podatnik nie otrzyma decyzji ustalającej podatek, nie jest zobowiązany do jego zapłaty, pomimo, iż ustawa przewiduje zapłatę pierwszej raty podatku w terminie do dnia 15 określonego miesiąca.

Jeżeli natomiast decyzja wójta, prezydenta lub burmistrza zostanie podatnikowi doręczona np. 1 lutego, podatnik jest zobowiązany uiścić pierwszą ratę podatku w terminie do 15 marca.

Natomiast w sytuacji, kiedy decyzja ustalająca podatek, zostanie doręczona np. 10 marca, terminem obowiązującym do zapłaty podatku będzie czternastodniowy termin zapłaty, licząc od dnia doręczenia tej decyzji. W przedstawionym stanie faktycznym obowiązujący dla podatnika będzie korzystniejszy termin – dłuższy. Będzie on mógł uregulować podatek, nie do 15, ale do 24 marca. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy decyzja doręczona zostanie po 15 marca roku podatkowego, wiążącym terminem będzie wtedy okres 14 dni.

Podstawą określenia wysokości podatku w danym roku podatkowym są dane zawarte w złożonej przez podatnika informacji o lasach oraz stawka podatku wynikająca z ceny sprzedaży drewna ustalonej w komunikacie Prezesa GUS lub z uchwały rady gminy, jeżeli takowa została podjęta.*

b. Powstanie zobowiązania podatkowego w podatku leśnym w stosunku do osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Zobowiązanie podatkowe powstaje ex lege, czyli z mocy prawa w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych, w tym spółek nieposiadających osobowości prawnej. W przypadku wskazanych podmiotów oznacza to, że obowiązek podatkowy powstaje samoistnie bez konieczności wydania decyzji ustalającej przez właściwy organ podatkowy. Obowiązkiem wyżej wskazanych podmiotów, jest złożenie organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia gruntów, deklarację na podatek leśny w dany roku podatkowym, w których wskazują posiadane przez siebie grunty leśne figurujące w ewidencji budynków i gruntów pod nazwą „Ls”, w terminie do dnia 15 stycznia roku podatkowego.

Na podstawie informacji zawartych w deklaracji oraz stawki podatku leśnego, wynikającej z komunikatu Prezesa GUS lub z uchwały rady gminy ( jeżeli takowa została podjęta) osoby prawne i jednostki organizacyjne, osobowości prawnej nieposiadające, ustalają stawkę podatku samodzielnie.*

c. Terminy płatności podatku leśnego ( osoby fizyczne )

Zgodnie z art. 6. ust. 3 PLeśU podatnik podatku leśnego będący osobą fizyczną płaci podatek leśny w ratach będących proporcjonalnymi do czasu trwania obowiązku podatkowego, na rachunek właściwej gminy w następujących terminach:

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się