Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowychzabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych

Nota - Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych

W komentarzu wymieniono i krótko scharakteryzowano wszystkie sposoby zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych dostępne obecnie w polskim systemie prawa.

Sposoby zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych

Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych jest jednym z warunków skuteczności realizacji zobowiązań. W polskim systemie prawa występują cztery podstawowe rodzaje zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych: zabezpieczenie egzekucyjne, zabezpieczenie przedegzekucyjne (przedwymiarowe, jurysdykcyjne), hipoteka przymusowa, zastaw skarbowy.

Zabezpieczenie egzekucyjne

Zabezpieczenie egzekucyjne jest uregulowane w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (rozdział I i II działu IV)[[a]] *. Na podstawie przepisu art. 154 PostEgzAdmU*, zabezpieczenia dokonuje się, gdy jego brak mógłby utrudnić lub udaremnić egzekucję. Warunkiem zabezpieczenia egzekucyjnego jest upływ terminu płatności i dokonanie wymiaru. Bez wymiaru nie można prowadzić egzekucji. Z tego powodu, w stosunku do wymiaru, zabezpieczenie egzekucyjne ma charakter powymiarowy.

Zabezpieczenie przedwymiarowe

Zabezpieczenie przedwymiarowe, hipoteka przymusowa, zastaw skarbowy uregulowane są w rozdziale 3, działu III Ordynacji podatkowej.[[a]]  Zabezpieczenie przedwymiarowe (jurysdykcyjne) ma dla postępowania egzekucyjnego charakter pomocniczy i komplementarny. Potrzeba wprowadzenia takiego zabezpieczenia wynika stąd, że ucieczka przed realizacją zobowiązania może się zaczynać już w momencie powstania obowiązku podatkowego*. Dlatego zabezpieczenie jest potrzebne od chwili powstania obowiązku podatkowego, aż do momentu gdy istnieje możliwość dokonania zabezpieczenia egzekucyjnego*. Celem postępowania zabezpieczającego dokonywanego w trybie OrdPU jest więc także zabezpieczenie skuteczności przyszłej egzekucji zobowiązań podatkowych z majątku podatnika*.

Hipoteka


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się