Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . właściwość organów podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnychwłaściwość organów podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych

Nota - Właściwość organów podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Właściwość organów podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych

Właściwość odpowiada na pytanie, który organ podatkowy powinien prowadzić postępowanie w sprawie podatku, a także do którego organu podatkowego powinien się zgłosić np. podatnik, który domaga się zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. Właściwość organu w podatku od czynności cywilnoprawnych zależy też od tego, czy przedmiot umowy znajduje się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, czy poza jej granicami. Nota pomaga prawidłowo określić właściwy organ podatkowy, posiłkując się wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów. Na wstępie należy stwierdzić, że w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych właściwy rzeczowo jest zawsze naczelnik urzędu skarbowego. Pełni on rolę organu podatkowego pierwszej instancji. Pozostałe przepisy ustawy wskazują właściwość miejscową, czyli do którego naczelnika urzędu skarbowego należy właściwość (na jakim terenie jest on właściwy). Art. 12 ustęp 1 ustawy o PCzCywU ustala właściwość miejscową organu podatkowego w sprawach podatku od umów, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Polski.

Właściwość organów podatkowych, w sytuacji gdy przedmiot czynności jest położony na terenie Polski

Właściwość przedstawia się następująco:

  1. Naczelnik urzędu skarbowegowłaściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości – od umów przeniesienia własności nieruchomości, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego i prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym lub prawa użytkowania wieczystego.
  2. Naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby podatnika – od przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych, innych niż nieruchomości wymienione w punkcie 1, oraz od innych umów. W przypadku gdy obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na kilku podmiotach – właściwy jest naczelnik urzędu skarbowego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedziby jednego z tych podmiotów.
  3. Naczelnik urzędu skarbowego ze względu na miejsce siedziby spółki – od umowy spółki

Jeżeli w żaden z powyższych sposobów nie można ustalić który organ jest właściwy miejscowo, organem właściwym jest naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Sródmieście. W interpretacji z 13 lipca 2004r.* poruszony został problem określenia właściwości w sytuacji, gdy zawarto umowę sprzedaży udziałów polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - a więc czynność dotyczyła praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP - ale zarówno zbywca jak i nabywca zamieszkiwali na stale poza granicami Polski. Zgodnie z treścią interpretacji właściwy będzie naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Natomiast w sprawach podatku od umów zamiany:

Od umów zamiany których przedmiotem jest wyłącznie przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych, wymienionych w art. 11 ust. 1 pkt 1, czyli od przeniesienia własności:

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się