Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . warunki nabycia uprawnienia do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanychwarunki nabycia uprawnienia do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Nota - Warunki nabycia uprawnienia do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Warunki nabycia uprawnienia do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Jednym z warunków opodatkowania ryczałtem przychodów z działalności gospodarczej jest osiąganie przychodów nie wyższych niż limit określony w ustawie. Zauważyć przy tym należy, że istotna jest tutaj wysokość przychodów w poprzednim roku, Wysokości przychodów w roku bieżącym ma znaczenie dla możliwości opodatkowania w danym roku tych przychodów w formie zryczałtowanej.

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej jeżeli:

  1. w roku poprzedzającym rok podatkowy:
    • uzyskali przychody z tej działalności, prowadzącej wyłącznie samodzielnie w wysokości nie przekraczającej 150 000 euro
    • uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki , a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro
  2. rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania z formie karty podatkowej – bez względu na wysokości przychodów. 

Aktualnie limit wynosi  równowartość 150 000 euro. W tej wysokości obowiązuje od początku 2007 r. Zmiana ta weszła w życie z dniem  1 stycznia 2008. Limit przychodów został obniżony z 250 000 euro do 150 000 euro. Zmiany maiły praktyczne znaczenie dla podatników już w 2007 roku. Jeżeli chcieli pozostać na zryczałtowanej formie opodatkowania, musieli tak układać swoje sprawy, aby ich przychody nie przekroczyły równowartości 150 000 euro.

Sposób przeliczania na złotówki wszelkich kwot wyrażonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym  określa się w sposób następujący: Kwotę wyrażone w euro przelicza sie na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.

Należy zaznaczyć że do omawianego limitu liczone są wszytki przychody, które są uznawane za przychody z pozarolniczej działalności. Nagminne u podatników opodatkowanych ryczałtowanych jest to że biorą pod uwagę wyłącznie przychody z działalności podstawowej. Niewykazywane są przez nich często takie przychody uboczne np. odsetki od środków na firmowych rachunkach bankowych , które większość podatników opodatkowanych ryczałtem ma obowiązek posiadać i utrzymywać. Przychody te liczone są do limitu przychodów zeszłorocznych i mogą wpływać na brak możliwości opodatkowania ryczałtem w roku bieżącym.         

Limit przychodów o których mowa, liczony jest na specjalnych zasadach...


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się