Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . unormowania prawa podatkowego ue dotyczące podatków bezpośrednichunormowania prawa podatkowego unii europejskiej dotyczące podatków bezpośrednich

Nota - Unormowania prawa podatkowego Unii Europejskiej dotyczące podatków bezpośrednich

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Unormowania prawa podatkowego Unii Europejskiej dotyczące podatków bezpośrednich

Regulacje europejskiego prawa podatkowego w zakresie podatków bezpośrednich odgrywają stosunkowo niewielkie znaczenie praktyczne i regulują wyłącznie niewielki fragment problematyki związanej z tą grupą podatków. Przyjmuje się, że różnice występujące pomiędzy wewnętrznymi unormowaniami poszczególnych państw w odniesieniu do podatków bezpośrednich nie kolidują w sposób bezpośredni z zasadami funkcjonowania wspólnego rynku w tak istotny sposób, jak ma to miejsce w przypadku podatków pośrednich. Poza tym uznano, że ścisła harmonizacja podatków bezpośrednich zarówno z ekonomicznego jak i politycznego oraz technicznego punktu widzenia jest niemożliwa, gdyż mogłaby prowadzić między innymi do naruszenia suwerenności podatkowej poszczególnych państw. Tymczasem uchwalanie unormowań odnoszących się do podatków, w tym zwłaszcza decydujących bezpośrednio o skali obciążenia poszczególnych podatników jest jednym z najważniejszych prerogatyw władzy ustawodawczej poszczególnych państw. Zatem wkraczanie przez prawo europejskie w obszar owej suwerenności, zwłaszcza w zakresie podatków bezpośrednich, w przypadku których istnieje tożsamość podatnika formalnego i rzeczywistego, nie może mieć szerokiego uzasadnienia.

Dodatkowo należy wskazać, iż uprawnienia poszczególnych państw w zakresie kreowania modelu podatków bezpośrednich związane są ze stosowaniem – poprzez system redystrybucji – instrumentów polityki gospodarczej i społecznej, których żadne państwo członkowskie Unii Europejskiej nie chce zostać pozbawionym.
Niemniej jednak, pomimo powyższych zastrzeżeń co do możliwości ingerencji prawa Unii Europejskiej w regulacje odnoszące Siudo podatków bezpośrednich, zdecydowano się w ramach instytucji unijnych na podjęcie kroków zmierzających do uregulowania na szczeblu wspólnotowym kilku najważniejszych kwestii dotyczących podatków bezpośrednich. Dotyczą one:

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się