Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . ulga z tytułu wyszkolenia ucznia dla podatników karty podatkowejulga z tytułu wyszkolenia ucznia dla podatników karty podatkowej

Nota - Ulga z tytułu wyszkolenia ucznia dla podatników karty podatkowej

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

 Ulga z tytułu wyszkolenia ucznia dla podatników karty podatkowej

Do 1 stycznia 2004 r. na mocy art. 53. ust. 1 ustawy podatnicy karty podatkowej mogli korzystać z ulgi z tytułu szkolenia uczniów, polegającej na obniżeniu podatku. Przedmiotowa ulga była instytucją funkcjonującą generalnie w polskim systemie podatku dochodowego.

 Ulga uczniowska, przysługiwała osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniających w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu nauki zawodu. Ulga uczniowska przysługiwała, jeżeli szkolenie zostało zakończone pozytywnym wynikiem egzaminu. Ulga nie przysługiwała za wyszkolenie pracownika będącego już wykwalifikowanym pracownikiem (czeladnikiem) w tym samym lub innym zawodzie.

Wysokość ulgi uczniowskiej za wyszkolenie jednego pracownika zależała od okresu szkolenia wynikającego z umowy o pracę. Ulga z tytułu wyszkolenia jednego pracownika stanowiła równowartość:

- sześciokrotności najniższego wynagrodzenia miesięcznego pracowników, określonego za miesiąc, w którym zakończono szkolenie pozytywnym wynikiem egzaminu - przy okresie szkolenia do 24 miesięcy,

- dziesięciokrotności miesięcznego wynagrodzenia pracowników określonego za miesiąc w którym zakończono szkolenie pozytywnym wynikiem egzaminu - przy okresie szkolenia ponad 24 miesiące.

Ulgę  stosowało się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi.

Kwoty ulg uczniowskich ulegały podwyższeniu o 20% podatnikom, którzy prowadzą działalność gospodarczą w miejscowościach o liczbie mieszkańców do 5.000 oraz w gminach o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym, określonych w odrębnych przepisach. Podwyżka ulgi uczniowskiej o 20% przysługiwała także wtedy, gdy po zakończeniu szkolenia gmina, w której prowadzona była działalność, wykreślona została z wykazu gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym.

Kwoty ulg uczniowskich dodatkowo podwyższano o 20% podatnikom, którzy w danym roku podatkowym zakończyli szkolenie więcej niż jednego pracownika; podwyżka przysługiwała z tytułu zakończenia szkolenia pozytywnym wynikiem egzaminu każdego następnego pracownika.

Ulga uczniowska przysługiwała, jeżeli zatrudnienie pracownika w celu nauki zawodu trwało przez cały okres szkolenia wynikający z umowy o pracę w celu nauki zawodu.

Jeżeli umowa o pracę...


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się