Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . sposób obliczania i prawo do odliczenia podatku vatczynności niepodlegające vat a ustalanie proporcji odliczenia podatku naliczonego.

Nota - Czynności niepodlegające VAT a ustalanie proporcji odliczenia podatku naliczonego.

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Czynności niepodlegające VAT a ustalanie proporcji odliczenia podatku naliczonego.

W nocie wyjaśniono pojęcia czynności opodatkowanych, czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT oraz czynności zwolnionych od VAT, a także ich relacje w kontekście zakresu prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami. W szczególności omówiono wpływ czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedstawiono również dominujące poglądy orzecznictwa sądowego w tej kwestii.

W orzecznictwie sądów administracyjnych konsekwentnie prezentowany jest pogląd, że czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT nie powinny być brane pod uwagę przy obliczaniu proporcji częściowego odliczenia podatku naliczonego według zasad określonych w art. 90 VATU.
Przykładem takiego stanowiska jest wyrok WSA w Białymstoku z dnia 16 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Bk 97/12 wydany w sprawie wniosku podatnika o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego. We wniosku o interpretację skierowanym do Dyrektora Izby Skarbowej podatnik wskazał, że realizuje czynności opodatkowane VAT oraz takie, które pozostają poza zakresem regulacji przepisów VATU. Miał wątpliwości w jakim zakresie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupami, które są wykorzystywane zarówno do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niepodlegających VAT.
W wydanej interpretacji indywidualnej Minister Finansów uznał, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości w stosunku do wydatków związanych wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi, zaś odnośnie wydatków związanych ze sprzedażą podlegającą opodatkowaniu (opodatkowaną i zwolnioną) oraz niepodlegającą opodatkowaniu podatnik ma prawo do częściowego odliczenia przy zastosowaniu proporcji odliczenia, o której mowa w art. 90 ust. 2 i 3 VATU.
WSA w Białymstoku uchylając zaskarżoną przez podatnika interpretację indywidualną, wskazał, że czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 VATU. W konsekwencji, w przypadku podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych tylko z czynnościami opodatkowanymi oraz z czynnościami niepodlegającymi podatkowi (których nie da się jednoznacznie przypisać do jednej z tych kategorii czynności), podatnik nie stosuje odliczenia częściowego wedle proporcji określonej na podstawie art. 90 ust. 3 VATU, lecz odliczenie pełne. Wartość czynności niepodlegających w ogóle opodatkowaniu, nie wchodzi bowiem do...

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się