Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . przedstawiciele ustawowi w postępowaniu podatkowymprzedstawiciele ustawowi w postępowaniu podatkowym

Nota - Przedstawiciele ustawowi w postępowaniu podatkowym

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Przedstawiciele ustawowi w postępowaniu podatkowym

Przedstawicielstwo w postępowaniu podatkowym może wynikać z ustawy (przedstawicielstwo ustawowe) lub z oświadczenia reprezentowanego (pełnomocnictwo). Przedstawicielstwo ustawowe to instytucja prawna, która pozwala działać w cudzym imieniu, a umocowanie to wynika z przepisu (np. rodzice w stosunku do dziecka podlegającego władzy rodzicielskiej) lub została przyznana przez sąd (opiekun, kurator). Dokonanie czynności prawnej przez przedstawiciela rodzi konsekwencje prawne bezpośrednio dla reprezentowanego. Oznacza to, że przedstawiciel działa w imieniu reprezentowanego i na jego rzecz. Do przedstawicielstwa ustawowego w postępowaniu podatkowym stosuje się odpowiednio przepisy prawa cywilnego.

Z pełnomocnikiem ustawowym mamy do czynienia w sytuacji , gdy konieczne jest zastępstwo przy dokonaniu czynności procesowych. Może to wynikać z ograniczenia zdolności do czynności prawnych strony w postępowaniu podatkowym lub braku tej zdolności.

Osoby fizyczne posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych to małoletni, którzy ukończyli 13 rok życia, osoby częściowo ubezwłasnowolnione - dla takich osób ustanawia się kuratora, który jest powołany do reprezentowania takiej osoby i zarządzanie jej mieniem, tylko gdy sąd opiekuńczy tak postanowi, a także osoby, którym w postępowaniu o ubezwłasnowolnienie nadany został doradca tymczasowy (art.548 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny).

Kurator

Kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo jest powołany do jej reprezentowania i zarządu jej majątkiem, tylko wtedy, gdy sąd opiekuńczy tak postanowi (art. 181 § 1 k.r.o.). Z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo, natomiast w razie uchylenia ubezwłasnowolnienia kuratela ustaje z mocy prawa. Funkcją tego rodzaju kurateli jest, zgodnie z ustawą, pomoc osobie częściowo ubezwłasnowolnionej, a nie zastępowanie jej w prowadzeniu przez nią spraw życiowych.* Kurator jest przedstawicielem ustawowym osoby ubezwłasnowolnionej częściowo.

Doradca tymczasowy

Doradcę tymczasowego można ustanowić tylko dla...


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się