Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . przedmiot opodatkowania kartą podatkowązakres przedmiotowy opodatkowania kartą podatkową

Nota - Zakres przedmiotowy opodatkowania kartą podatkową

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Zakres przedmiotowy opodatkowania kartą podatkową

Niniejsza nota przedstawia zakres przedmiotowy opodatkowania w formie karty podatkowej. W szczególności zawiera ona komentarz dotyczący poszczególnych rodzajów działalności, które objęte są tą formą opodatkowania.

Opodatkowanie w formie karty podatkowej dotyczy tylko i wyłącznie przychodów z tych rodzajów działalności gospodarczej, które zostały wymienione w przepisach. Żadne inne przychody nie mogą podlegać opodatkowaniu w formie karty podatkowej.

Opodatkowanie w formie karty podatkowej dotyczy tylko i wyłącznie przychodów z tych rodzajów działalności gospodarczej, które zostały wymienione w przepisach. Tylko przychody z tych rodzajów działalności, mogą podlegać opodatkowaniu w formie karty podatkowej. Żadne inne przychody nie mogą być opodatkowane kartą podatkowe*.

W formie karty podatkowej opodatkowane są przychody osób prowadzących działalność gospodarczą, czy to indywidualne czy w formie spółek cywilnych.

  1. Działalność usługowa lub wytwórczo-usługowa

W formie karty podatkowej opodatkowane mogą być przychodu osób fizycznych pochodzące z różnego rodzaju działalności usługowo wytwórczej. Wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o podatku zryczałtowanym mają głównie charakter rzemieślniczy. Listę tych rodzajów działalności zawiera część I załącznika nr 3 do ustawy. Natomiast w załączniku nr 4 znajduje się tabela zawierająca opis poszczególnych rodzajów działalności z której przychody mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

            Działalnością wytwórcza jest również wówczas, gdy podatnik będzie sprzedawał swoje wyroby wysyłkowo i pobierał od kupujących równowartość kosztów przesyłki.  Opodatkowani w formie karty podatkowej będą również podatnicy świadczący usługi parkingowe.

            Opodatkowanie w formie karty podatkowej ma zastosowanie także do podatników świadczących usługi inne, gdzie indziej niewymienione. Dotyczy to działalności prowadzonej bez zatrudniania pracowników ( działalności prowadzonej samodzielnie). Przez pracowników rozumie się także osoby zatrudnione jedynie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy, księgowości , kierowców.

2. Działalność handlowa

Kartą podatkową mogą być opodatkowane przychody z różnego rodzaju usług handlowych. Załącznik osobno wymienia przychody z usług w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, zaś osobno – przychody z handlu artykułami nieżywnościowymi.

Nie ma znaczenia skąd podatnik nabywa towary. Mogą to być również towary sprowadzane z zagranicy.

Załącznik określa stawki dla działalności z handlu artykułami żywnościowymi, napojami oraz wyrobami tytoniowymi. Zgodnie z objaśnieniami w ramach detalicznej sprzedaży artykułów żywnościowych podatnicy mogą również dokonać detalicznej sprzedaży:

  • wydawnictw prasowych
  • biletów komunikacji miejskiej
  • opakowań tworzyw sztucznych
  •  zapałek
  • zapalniczek
  • papieru toaletowego

Określono także odrębne stawki dal przychodów z handlu kwiatami. W ramach detalicznej sprzedaży kwiatów podatnicy mogą również dokonać detalicznej sprzedaży:

  • ziem i odżywek do kwiatów,
  • doniczek
  • kwiatów i wieńców sztucznych
  • nasion kwiatów
  • sadzonek
  • zniczy i świec
  • kart okolicznościowych
  • maskotek

W formie karty podatkowej nie mogą być opodatkowane przychody z handlu paliwami silnikowymi, środkami transportu samochodowego, częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ciągnikami rolniczymi, i motocyklami, z wyjątkiem handlu artykułami nieżywnościowymi objętego koncesjonowaniem.

 3. Działalność gastronomiczna

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się