Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . posługiwanie się numerem nipposługiwanie się numerem nip (stan prawny na dzień 31 stycznia 2013r.)

Nota - Posługiwanie się numerem NIP (stan prawny na dzień 31 stycznia 2013r.)

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Posługiwanie się numerem NIP

 (stan prawny na dzień 31 stycznia 2013r.)

Zasady posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej zawarte zostały w rozdziale 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Podstawowa zasada określona została w art. 11 ust. 1 ustawy po NIP. Zgodnie z jego treścią podatnicy są obowiązani podawać identyfikator podatkowy na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru są obowiązane organy podatkowe lub celne*.

W sytuacji gdy sprawa dotyczy zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych podatnicy mają obowiązek podawać numer NIP na żądanie:

- organów administracji rządowej i samorządowej;

- organów kontroli skarbowej;

- przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli;

- banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo- kredytowych;

- stron czynności cywilnoprawnych;

- płatników oraz inkasentów podatków i niepodatkowych należności budżetowych.

Płatnicy i inkasenci są obowiązani żądać od podatników podania numeru NIP i podać go organom podatkowym na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru są obowiązane organy podatkowe lub celne.

Na żądanie organów podatkowych, organów kontroli skarbowej i jednostek organizacyjnych kontroli skarbowej, płatników podatków, organów i instytucji ubezpieczeń społecznych, osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz inne podmioty będące podatnikami (na podstawie przepisów prawa polskiego oraz ratyfikowanych umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, w tym także mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd za granicą) w przypadku uzyskania NIP służącego identyfikacji dla celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych w innym państwie, są zobowiązane do podawania NIP.

Przechodzenie NIP na następcę

Numer Identyfikacji Podatkowej nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego*, z wyjątkiem:

1)    przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową  spółkę gminy;

2)    przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

Dla celów identyfikacji podatkowej za przekształcenie spółki cywilnej, ustawodawca uznał również wpis tej spółki do rejestru na podstawie art. 26 § 4 k.s.h. („Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną. Przekształcenie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników.”). Kwestie przechodzenia NIP na następcę niejednokrotnie były przedmiotem rozważań organów skarbowych. I tak w piśmie z dnia 12 sierpnia 2002 r., OS-5-033-3/2002, Ministerstwo Finansów jasno wyraziło pogląd, iż „numer identyfikacji podatkowej nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego z wyjątkiem przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.”

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 26 § 4 k.s.h. przepisy dotyczące zgłoszenia spółki jawnej do KRS stosuje się również do spółki cywilnej*. Z chwilą wpisu do rejestru spółka cywilna staje się spółką jawną. Zgłoszenie spółki cywilnej jako spółki jawnej jest kontynuacją działalności uregulowanej umową spółki cywilnej. Spółce jawnej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przekształconej spółki cywilnej*.

Przekształcenie spółki handlowej w inną spółkę handlową

Uregulowania prawne dotyczące kwestii przekształcenia spółki handlowej w inną spółkę handlową znajdują się w Dziale III Kodeksu spółek handlowych w art. 551–584. Prawo przewiduje następujące przekształcenia: spółki osobowej w spółkę kapitałową, spółki kapitałowej w spółkę osobową, spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową oraz spółki osobowej w inną spółkę osobową.

Regulacje dotyczące następstwa prawnego w Ordynacji podatkowej


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się