Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . okres sprawozdawczy w rachunkowościokres sprawozdawczy w rachunkowości

Nota - Okres sprawozdawczy w rachunkowości

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Okres sprawozdawczy w rachunkowości

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości* w  srt.3, ust.1, pkt.8: okres sprawozdawczy to „okres, za który sporządza się sprawozdanie finansowe w trybie przewidzianym ustawą lub inne sprawozdania sporządzone na podstawie ksiąg rachunkowych”.

Główną funkcją, którą spełnia okres sprawozdawczy jest funkcja informacyjna. Dzięki sprawozdaniom za poszczególne okresy sprawozdawcze dostarczany jest materiał liczbowy określający rzeczywisty stan majątku oraz źródła ich pochodzenia, a także stan przychodów i kosztów.

Okresy sprawozdawcze ustalane są przez kierownika jednostki w zakładowym planie kont. Są one zawsze równe, nie krótsze niż miesiąc.

Długość okresu sprawozdawczego może być różna, ale ze względu na koszty prowadzenia ewidencji księgowej oraz na przydatność wszelkich danych przyjęto, że najkrótszym okresem sprawozdawczym jest miesiąc, a najdłuższym możliwym – rok. Jednak w celu doprecyzowania definicji pod pojęciem okresu sprawozdawczego rozumie się okres zawarty między miesiące a rokiem. Natomiast jeśli jednostka sporządza sprawozdania za rok, mówimy wtedy o roku obrotowym.

Pod pojęciem rok obrotowy rozumie się 12 kolejnych miesięcy, najczęściej rok kalendarzowy. Ale nie jest to koniecznością. Rok obrotowy może zaczynać się od pierwszego dnia określonego miesiąca i kończyć po upływie pełnych 12 miesięcy. Wtedy mówi się o roku gospodarczym.

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się