Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . koszty zarachowane w rachunkowościkoszty zarachowane w rachunkowości

Nota - Koszty zarachowane w rachunkowości

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Koszty zarachowane w rachunkowości 

Zasada wiernego i rzetelnego obrazu wymaga od jednostek, aby zarówno księgi rachunkowe, jak i roczne sprawozdania finansowe rzetelnie i jasno przedstawiały sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. Dlatego też, w myśl art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Zgodnie z tą zasadą przed zamknięciem ksiąg rachunkowych powinno nastąpić ujęcie wszystkich dowodów księgowych potwierdzających dokonanie operacji gospodarczych lub zaistnienie zdarzeń gospodarczych dotyczących danego roku obrotowego. Inaczej mówiąc, dane zawarte w księgach rachunkowych powinny być kompletne i zawierać wszystkie koszty i przychody, które wystąpiły w danym roku obrotowym.

Kompletność ksiąg rachunkowych nabiera większego znaczenia na przełomie roku. Jednostki, kwalifikując koszty do danego roku obrotowego, powinny kierować się zasadą memoriału oraz powiązaną z nią zasadą współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o rachunkowości, podstawą zapisów mogą być sporządzone przez jednostkę dowody księgowe zastępcze - wystawione do czasu otrzymania zewnętrznego obcego dowodu źródłowego.

Dokumentowanie tych kosztów fakturami VAT następuje niekiedy po zakończeniu roku podatkowego, którego dotyczą, także po upływie terminu określonego do złożenia zeznania. .

Zasada memoriału stanowi, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte przychody i związane z nimi koszty dotyczące danego roku obrotowego*. Oznacza to obowiązek zarachowania w księgach rachunkowych wszystkich zdarzeń gospodarczych jakie wystąpiły w danym roku obrotowym, niezależnie od tego czy zostały one zafakturowane  oraz czy zostały zapłacone.

Z kolei zasada współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów - określona w art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości - wymaga, aby...


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się