Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . kapitalizacja kosztów w rachunkowościkapitalizacja kosztów w rachunkowości

Nota - Kapitalizacja kosztów w rachunkowości

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Kapitalizacja kosztów w rachunkowości 

Działalność gospodarcza jednostki, w tym wytwarzanie i nabywanie składników aktywów, wymaga ponoszenia sporych nakładów finansowych. Spółki często decydują się na ich finansowanie z obcych źródeł, np. zaciągają kredyty lub pożyczki i ponoszą w związku z tym koszty finansowania zewnętrznego.

Międzynarodowy Standard Rachunkowości 23 "Koszty finansowania zewnętrznego" ( zwanym dalej MSR ) - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. - nakazuje, aby koszty finansowania zewnętrznego były kapitalizowane, jeżeli można je bezpośrednio przyporządkować do nabycia, budowy lub wytworzenia dostosowywanego składnika aktywów.   

W ten sposób koszty finansowania powiększają wartość bilansową aktywa, dzięki czemu nie obciążają wyniku finansowego danego roku i są odnoszone systematycznie do rachunku zysków i strat w kolejnych latach w ramach amortyzacji danego składnika.

Pozostałe zaś koszty finansowania zewnętrznego ujmuje się jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.

Kosztami finansowania zewnętrznego, zgodnie z treścią definicji zawartej w MSR, są odsetki oraz inne koszty ponoszone przez jednostkę w związku z pożyczeniem środków finansowych. Do kosztów tych MSR zalicza m.in.:

- odsetki od kredytu w rachunku bieżącym oraz odsetek od krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek i kredytów,

- amortyzację dyskonta lub premii związanych z pożyczkami i kredytami,

- amortyzację kosztów poniesionych w związku z uzyskaniem pożyczek i kredytów,

- koszty finansowe z tytułu umów leasingu finansowego,

- różnice kursowe powstające w związku z pożyczkami i kredytami w walucie obcej, w stopniu w jakim są uznawane za korektę kosztów odsetek.

MSR zawiera również definicję dostosowywanego składnika aktywów, zgodnie z którą jest to taki składnik aktywów, który wymaga znacznego okresu czasu niezbędnego do przygotowania go do zamierzonego  użytkowania lub sprzedaży.

Zgodnie z treścią paragrafu 7 MSR,  w zależności od okoliczności, dostosowanym składnikiem aktywów mogą być:

1.  zapasy;

2.  instalacje fabryczne;

3.  instalacje wytwarzające energię;

4.  wartości niematerialne;

5.  nieruchomości inwestycyjne;

Przyjąć należy, że będą to z reguły aktywa wytwarzane na potrzeby własne np. budynki, budowle, maszyny wymagające dłuższego okresu dostosowania bądź też oprogramowanie.

Nie zaliczają się natomiast do nich, co wynika z treści powoływanego paragrafu:

- aktywa finansowe;

- zapasy produkowane lub wytwarzane w inny sposób w ciągu krótkiego okresu czasu;

- aktywa, które są gotowe do zamierzonego użytkowania lub do sprzedaży z chwilą ich nabycia.

Kapitalizacja kosztów finansowania zewnętrznego odbywa się według określonych reguł. Zgodnie z treścią MSR kosztami finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów ( i które mogą być kapitalizowane ) są te koszty finansowania zewnętrznego, których..

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się