Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . dzienniki w rachunkowościdzienniki w rachunkowości

Nota - Dzienniki w rachunkowości

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Dzienniki w rachunkowości

W komentarzu przedstawiono najważniejsze kwestie dotyczące dzienników prowadzonych w rachunkowości. Scharakteryzowano ich istotę, rodzaje i najważniejsze funkcje, jakie pełnią. Omówiono zasady prowadzenia dziennika w zwykłej formie oraz w warunkach techniki komputerowej.

Problematykę istoty, rodzajów i zasad prowadzenia dzienników w rachunkowości reguluje przede wszystkim art. 14 RachU*. Na jego podstawie można dokonać następującej charakterystyki dziennika.

Istota i funkcje dziennika

Dziennik jest prowadzony w celu ujęcia w porządku chronologicznym operacji gospodarczych, które wystąpiły w danym okresie sprawozdawczym. Pełni on też funkcję kontrolną, bowiem umożliwia sprawdzenia kompletności i spójności danych wprowadzonych do systemu rachunkowości. Podstawę zapisów w nim zawartych powinny stanowić sprawdzone i zaakceptowane dokumenty źródłowe.

Zasady prowadzenia dziennika

Każdy zapis w dzienniku powinien być powiązany z dowodem księgowym. Dlatego też zawsze należy podać nazwę, symbol i numer dowodu, który jest źródłem zapisu. Poza określeniem dowodu księgowego każdy zapis w dzienniku musi zawierać kolejno: numer pozycji w dzienniku, datę i treść operacji, ewentualnie skrót lub kod przewidziany dla danej operacji oraz jej kwotę. W przypadku, kiedy stosujemy skróty lub kody w odniesieniu do operacji, wymagane jest sporządzenie ich pisemnego wykazu z objaśnieniem ich znaczenia.

Zapisy w dzienniku dokonuje się uprzednio lub jednocześnie z zapisami na kontach księgi głównej, nigdy wtórnie. Sumuje się je w sposób ciągły z podziałem na okresy sprawozdawcze (np. miesiące).

Dziennik powinien być prowadzony w taki sposób, aby umożliwić uzgodnienie jego obrotów z obrotami zestawienia obrotów i sald księgi głównej.

Rodzaje dzienników

Dana jednostka gospodarcza ma do wyboru, w zależności od swoich potrzeb jedną z dwóch form prowadzenia dziennika:


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się