Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . odpowiedzialność podatkowa wspólnika spółki cywilnej, spółki jawnej i spółki komandytowej nie będącego komandytariuszemodpowiedzialność wspólnika spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusza spółki komandytowej

Nota - Odpowiedzialność wspólnika spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusza spółki komandytowej

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Odpowiedzialność wspólnika spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusza spółki komandytowej 

Na podstawie art. 115 §1 OrdPU wspólnik spółki cywilnej, spółki jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki.Przepis ten stosuje się również do odpowiedzialności byłego wspólnika za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upłynął w czasie, gdy był on wspólnikiem. Po rozwiązaniu spółki za zobowiązania podatkowe powstałe na podstawie odrębnych przepisów, odpowiadają osoby będące wspólnikami w momencie rozwiązania spółki.


Zgodnie z art. 104 § 4 Kodeksu spółek handlowych w przypadku zamieszczenia nazwiska lub firmy komandytariusza w firmie spółki komandytowej, będzie on odpowiadał wobec osób trzecich jak komplementariusz. Jednak przyjąć trzeba, że konsekwencje te nie rozciągają się na płaszczyznę odpowiedzialności podatkowej osób trzecich, w szczególności na odpowiedzialność wynikającą z art. 115 OrdPU, ponieważ nie ma w tym względzie wyraźnego postanowienia Ordynacji.


Z konstrukcji przepisu § 1 art. 115 Ordynacji podatkowej wynika, iż odpowiedzialność wspólnika ma charakter osobisty, solidarny, ale i subsydiarny, ponieważ egzekucja wobec wspólnika będzie mogła być podjęta jedynie w przypadku bezskuteczności (w całości lub w części) prowadzonego wobec spółki postępowania egzekucyjnego. Subsydiarność nie dotyczy to jednak wspólników spółek cywilnych, co wynika z konstrukcji tych spółek, która opiera się na przepisach kodeksu cywilnego. Nie zakłada ona mianowicie subsydiarnej odpowiedzialności wspólników tej spółki, a jedynie odpowiedzialność solidarną.

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się