Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . aktualizacja wartości majątku finansowego w rachunkowościaktualizacja wartości majątku finansowego w rachunkowości

Nota - Aktualizacja wartości majątku finansowego w rachunkowości

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Aktualizacja wartości majątku finansowego w rachunkowości

Do aktywów finansowych zaliczane są aktywa pieniężne, instrumenty kapitałowe wyemitowane przez inne jednostki, a także wynikające z kontraktu prawo do otrzymania aktywów pieniężnych lub prawo do wymiany instrumentów finansowych z inną jednostką na korzystnych warunkach - o czym stanowi art. 3 ust. 1 pkt 24 ustawy o rachunkowości*.

Jeżeli wymienione aktywa finansowe są płatne i wymagalne lub przeznaczone do zbycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub od daty ich założenia, wystawienia lub nabycia, albo stanowią aktywa pieniężne, to zaliczane są do aktywów obrotowych jednostki - na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 18 lit. b) ustawy o rachunkowości.

Aktywa finansowe, które nie kwalifikują się do aktywów obrotowych (jak wyżej), stanowią aktywa trwałe - stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy o rachunkowości.

Ustawa o rachunkowości nie określa terminów, w których dokonuje się odpisów aktualizujących. Wskazuje jedynie, że dokonuje się ich nie rzadziej niż na dzień bilansowy. Dlatego to jednostka decyduje o częstotliwości ich dokonywania w ciągu roku obrotowego, o potrzebie aktualizacji wartości swoich składników aktywów, w miarę powstania przyczyn uzasadniających konieczność aktualizacji wyceny ich wartości.

Z przepisów art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości* wynika, iż sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, tj. m.in. na dzień kończący rok obrotowy, stosując odpowiednio zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, określone w ustawie. Sprawozdanie to sporządzane jest według zakresu informacyjnego określonego w załączniku nr 1 do ww. ustawy dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji. Sprawozdanie finansowe sporządza się na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych. Przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz sporządzaniu sprawozdania finansowego jednostki są zobowiązane stosować zasady rachunkowości określone w ustawie o rachunkowości.

Do nadrzędnych zasad rachunkowości uwzględnianych przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz sporządzaniu sprawozdania finansowego należą między innymi: zasada ostrożnej wyceny, indywidualnej wyceny oraz aktualizacji stanu aktywów i pasywów za pomocą inwentaryzacji.

Zasada ostrożnej wyceny

Wynika z regulacji art. 7 ustawy o rachunkowości. Polega na tym, że poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) koszty - z uwzględnieniem...


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się