Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2015-02-23

Zmiany w ppsa i VAT przyjęte przez Sejm

Sejm przyjął na 87. posiedzeniu m.in. regulacje mające na celu usprawnienie postępowania przed sądami administracyjnymi oraz rozszerzenie listy towarów objętych odwróconym VAT m.in. o laptopy i tablety. 

Sejm znowelizował ustawę z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednol.; Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Nowelizacja stanowi reformę systemu sądowej kontroli administracji publicznej podjętą po analizie 10 lat funkcjonowania sądownictwa administracyjnego w Polsce. Przyjęto rozwiązania mające na celu uprościć i przyśpieszyć postępowanie przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Zmiany dotyczą m.in. zwiększenia zakresu orzekania co do istoty sprawy przez NSA oraz wyposażenia WSA w uprawnienia merytorycznego orzekania w przypadku kontroli decyzji i postanowień administracyjnych.

Ponadto wprowadzono uprawnienia samokontrolne sądu pierwszej instancji umożliwiające uwzględnienie skarg kasacyjnych. Rozszerzono również uprawnienia referendarzy sądowych. Określono tryb i sposób wydawania przez nich zarządzeń, co ma przyczynić się do zmniejszenie obciążenia sędziów, przy zapewnieniu należytego poziomu wykonywanych zadań. Nowelizacja rozszerza ponadto zakres spraw, które mogą być rozpatrywane w trybie uproszczonym. Ustawa uwzględnia także orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz NSA w sprawach związanych z postępowaniem sądowoadministracyjnym. Zmierza również do wyeliminowania rozbieżności w wykładni przepisów o tym postępowaniu.

Obecnie nowelizacja ma trafić pod obrady Senatu.

Posłowie przyjęli również nowelizację ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednol.; Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) oraz ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednol.; Dz. U. z 2013 r., poz. 907). Zmiany mają ograniczyć nadużycia związane z odliczaniem VAT, w szczególności wyłudzenia i przypadki unikania opodatkowania.

Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do prawa unijnego. Doprecyzowane zostały m.in. regulacje dotyczące tzw. ulgi na złe długi poprzez zmniejszenie asymetrii w jej stosowaniu przez wierzyciela i dłużnika. Mechanizm ten dotyczy płatności, które nie zostały uregulowane w ciągu 150 dni od upływu terminu określonego w umowie lub na fakturze. Z ulgi nie można skorzystać, jeżeli dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji. Zgodnie z nowelizacją, dłużnik nie będzie zobowiązany do korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego, jeżeli w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 150. dzień od terminu płatności np. faktury, będzie w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.

W praktyce oznacza to, że odliczony przez dłużnika VAT naliczony będzie podlegał zgłoszeniu do masy upadłości, a wierzyciel właśnie tą drogą będzie miał większą szansę na odzyskanie zaległych kwot.

Znowelizowane przepisy przewidują również rozszerzenie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów. Umożliwia on przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku z dostawcy na nabywcę. Objęte nim będą dodatkowo m.in. telefony komórkowe, laptopy, tablety i konsole do gier. Nowelizacja nakłada także na sprzedawców obowiązek składania w urzędzie skarbowym informacji podsumowujących dokonane transakcje. Informacja będzie zawierać m.in. łączną wartość dostaw lub usług.

Ustawa zakłada również zmiany w zakresie metod odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych w działalności mieszanej. Wybrana przez podatnika metoda odliczenia będzie musiała odpowiadać specyfice danej działalności gospodarczej. W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE nowelizacja przewiduje też zwiększenie stawki VAT na towary wykorzystywane do ochrony przeciwpożarowej z 8 na 23 proc.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2015 r. z wyjątkiem regulacji dotyczących m.in. podatku na sprzęt przeciwpożarowy, które będą obowiązywać od 2016 r. Nowelizacja ma trafić teraz pod obrady Senatu.

Źródło: www.sejm.gov.pl
 

Tagi: nowelizacja ustawy o VAT zmiany w VAT podatek od towarów i usług nowelizacja Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postępowanie przed sądami administracyjnymi WSA NSA


Zobacz pozostałe wpisy