Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2015-01-27

Usługi telemedycyny nie będą korzystać ze zwolnienia z VAT

Usługi telemedycyny w zakresie e-rehabilitacji, e-szkoły rodzenia, e-pielęgniarki, e-położnej, e-lekarza, e-psychologa, e-logopedy, e-psychiatry nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31 grudnia 2014 r., nr IBPP3/443-1156/14AŚ. 

W przedmiotowej sprawie z zapytaniem do fiskusa zwrócił się podmiot leczniczy, który planuje rozpocząć odpłatne świadczenie usług telemedycyny w zakresie ww. usług.

Działalność ta ma polegać na świadczeniu wszystkich ww. usług za pośrednictwem środków komunikacji na odległość. Wszystkie te świadczenia mają charakter konsultacji i, jak wskazał podmiot wnioskujący o wydanie interpretacji w przedmiotowej sprawie, są informacjami edukacyjnymi i nie mają charakteru porady lekarskiej. Pacjent nie będzie zawierał umowy pisemnej, jednak przed skorzystaniem z usługi będzie dokonywał opłaty zgodnej z cennikiem i regulaminem.

Podmiot leczniczy stanął na stanowisku, że odpłatne świadczenie usług telemedycyny w zakresie e-rehabilitacji, e-szkoły rodzenia, e-pielęgniarki, e-położnej, e-lekarza, e-psychologa, e-logopedy, e-psychiatry jest zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, z uwagi na fakt, iż będzie je wykonywać w ramach działalności leczniczej. Poza tym usługi te służą profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia. Zakres usług jest zatem zbieżny z zakresem usług wykonywanych w tradycyjny sposób, różni się wyłącznie brakiem fizycznego kontaktu z pacjentem.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie podzielił stanowiska wnioskodawcy. Uznał, co prawda, że został spełniony warunek podmiotowy do zwolnienia, bowiem podmiot wnioskujący jest podmiotem leczniczym. Nie został jednak, w przekonaniu organu, spełniony warunek przedmiotowy, ponieważ dla zastosowania zwolnienia istotny jest cel wykonywanych świadczeń.

Ze zwolnienia będą generalnie korzystać tylko te czynności, które mają charakter diagnostyczny lub terapeutyczny (leczniczy). Jeśli świadczenie nie będzie służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, to wówczas nie będzie objęte zwolnieniem podatkowym. W przypadku zaś jedynie hipotetycznego związku świadczenia ze wskazanymi celami, zwolnienie nie przysługuje.

Powyższe oznacza, że wszędzie tam, gdzie występuje bezpośredni związek z leczeniem – nie ma prawa do zastosowania zwolnienia od podatku VAT. Świadczenie usług, dokonywane przez podmiot leczniczy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeśli nie odpowiadają one koncepcji opieki medycznej. A zatem jeśli głównym celem usług medycznych nie jest ochrona, w tym zachowanie lub odtworzenie zdrowia, ale raczej udzielanie pewnych porad, nie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku.

W świetle niniejszych rozważań, organ uznał zatem, że usługi telemedycyny w zakresie: e-rehabilitacji, e-szkoły rodzenia, e-pielęgniarki, e-położnej, e-lekarza, e-psychologa, e-logopedy, e-psychiatry nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. W przedmiotowej sprawie, podmiot wnioskujący o wydanie interpretacji indywidualnej, udziela za pośrednictwem sieci Internet porad z zakresu edukacji zdrowotnej, osobie korzystającej z usług udzielana będzie informacja „ogólna”, nie wiążąca się z oceną konkretnego przypadku pacjenta. Wnioskodawca sam wskazał, że e-usługi nie mają na celu leczenia pacjenta, ale udzielanie mu informacji o charakterze edukacyjnym, na tematy stanowiące przedmiot zainteresowania pacjenta. Informacje te mają zatem charakter ogólny, nie indywidualny. W związku z powyższym brak jest podstaw do uznania, że usługi te stanowić będą usługi opieki medycznej wymienionej w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tagi: podatek od towarów i usług zwolnienie podatek od towarów i usług VAT telemedycyna e-medycyna zwolnienia z podatku


Zobacz pozostałe wpisy