Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2014-07-29

Uproszczenie rozliczenia VAT dla usług telekomunikacyjnych

W piątek 25 lipca br. Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w Ordynacji podatkowej. Ustawa upraszcza rozliczanie podatku VAT płaconego od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych w innych państwach Unii Europejskiej. Projekt implementuje dyrektywy Rady: 2008/8/WE oraz 2013/61/UE.

VAT od tych usług będzie mógł być opłacany w kraju, w którym konsument korzysta z usługi. Ustawa przewiduje wprowadzenie szczególnej procedury rozliczenia VAT (tzw. system mini stop shop – MOSS, czyli mały punkt kompleksowej obsługi).

Zmiana ta ma ułatwić rejestrację i rozliczenie VAT w każdym państwie członkowskim, w którym znajduje się konsument. Podatnik, który wybierze rozliczenie podatku VAT za pomocą tej procedury, będzie mógł zarejestrować się małym punkcie kompleksowej obsługi w państwie członkowskim (państwo członkowskie identyfikacji), w którym będzie składać drogą elektroniczną kwartalną deklarację VAT i wpłacać należną wszystkim państwom członkowskim UE kwotę VAT.

Kwoty VAT będą przez administracje przekazywane do właściwych państw członkowskich konsumpcji, czyli tam, gdzie są odbiorcy tych usług.

Przepisy dotyczące małego punktu kompleksowej usługi (MOSS) umożliwiają podatnikom świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz usług elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami w państwach członkowskich, w których nie mają oni siedziby działalności gospodarczej podlegającej rozliczeniu VAT należnego z tytułu świadczenia tych usług, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej w państwie członkowskim, w którym posiadają numer identyfikacyjny.

System ten ma charakter fakultatywny i stanowi środek upraszczający wprowadzony w następstwie zmiany przepisów w zakresie miejsca świadczenia w związku z VAT, zgodnie z którym miejsce opodatkowania usług zostało zmienione na państwo członkowskie usługobiorcy (zmiana w art. 28k ustawy o VAT). Dzięki temu systemowi podatnicy mogą uniknąć rejestracji w każdym państwie członkowskim konsumpcji. To rozwiązanie stanowi odzwierciedlenie systemu obowiązującego do końca 2014 r. w odniesieniu do usług elektronicznych świadczonych na rzecz osób niebędących podatnikami przez usługodawców niemających siedziby działalności gospodarczej w Unii Europejskiej.

W praktyce w ramach tej procedury podatnik zarejestrowany w małym punkcie kompleksowej obsługi w danym państwie członkowskim (państwo członkowskie identyfikacji) składa drogą elektroniczną kwartalną deklarację VAT dla małego punktu kompleksowej obsługi z wyszczególnieniem usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych na rzecz osób niebędących podatnikami w innych państwach członkowskich (państwo członkowskie konsumpcji) wraz z należną kwotą VAT. Następnie państwo członkowskie identyfikacji przekaże te deklaracje wraz z zapłaconą kwotą VAT do odpowiednich państw członkowskich konsumpcji za pośrednictwem bezpiecznej sieci komunikacyjnej.

Co ważne, deklaracje VAT składane w systemie MOSS stanowią niejako uzupełnienie deklaracji VAT, którą podatnik składa w swoim państwie członkowskim w ramach krajowych obowiązków w zakresie VAT.

Mały punkt kompleksowej obsługi dostępny będzie dla podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej zarówno w UE (tzw. procedura unijna) jak i dla podatników niemających siedziby w UE (tzw. procedura nieunijna). Decydując się na korzystanie z systemu MOSS, podatnik musi stosować go w odniesieniu do wszystkich państw członkowskich konsumpcji. Nie jest możliwe zatem fakultatywne korzystanie w odniesieniu do poszczególnych państw członkowskich.

Zmiany zasadniczo mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. z wyjątkiem przepisów umożliwiających zgłoszenie danych do rejestracji do procedury szczególnej MOSS, których wejście w życie określono na dzień 1 października 2014 r.

Uchwaloną ustawą ma zająć się teraz Sejm.

 

Tagi: MOSS uproszczone rozliczenie VAT opodatkowanie usług telekomunikacyjnych mały punkt kompleksowej obsługi system mini stop shop państwo członkowskie identyfikacji system MOSS rejestracja MOSS


Zobacz pozostałe wpisy