Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2014-10-03

Możliwa jest amortyzacja pełnej wartości auta

Prywatny użytek firmowego samochodu nie oznacza, że przedsiębiorca musi rezygnować z zaliczania do kosztów podatkowych części jego wartości. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 20 sierpnia 2014 r., nr ITPB1/415-574/14/WM.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwróciła się podatniczka, która prowadzi działalność gospodarczą, w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych i wydatków na eksploatację samochodu osobowego w proporcji, w jakiej samochód ten wykorzystywany będzie na cele związane z działalnością gospodarczą.

Podatniczka planuje zakup samochodu osobowego i wpisanie go do ewidencji środków trwałych. Ma również zamiar rozpocząć jego amortyzację i odpisy amortyzacyjne zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w części, tj. 95 proc. oraz zaliczyć do kosztów 95 proc. pozostałych wydatków związanych z eksploatacją samochodu. Samochód będzie wykorzystywany przede wszystkim do działalności gospodarczej. Podatniczka nie będzie odliczała 100 proc. podatku VAT, ponieważ sporadycznie będzie używała samochodu do celów prywatnych (wariant mieszany). Według podatniczki, ponieważ wykorzystuje ona dane środki trwałe w 95 proc. do prowadzenia działalności gospodarczej, to w tym samym zakresie stanowią one wraz z kosztami ich eksploatacji koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem organu podatkowego, ustawa o PIT przewiduje możliwość proporcjonalnego dokonywania odpisów amortyzacyjnych wyłącznie dla nieruchomości, wykorzystywanych częściowo do działalności gospodarczej. Zatem w przypadku składników majątkowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej, spełniających kryteria do uznania ich za środki trwałe (innych niż nieruchomości), możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych do pełnej wartości początkowej, niezależni od tego czy są wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, czy też częściowo – do celów prywatnych.

Wynika z powyższego, iż w przypadku samochodu osobowego zakupionego na potrzeby działalności gospodarczej, zaliczonego do środków trwałych i wykorzystywanego w tej działalności w 95 proc., możliwe będzie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów pełnych odpisów amortyzacyjnych, niezależnie od tego, że samochód będzie częściowo wykorzystywany dla celów prywatnych podatniczki.

Nie dotyczy to jednak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z eksploatacją takiego samochodu. Wydatki na eksploatację będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w części, w jakiej faktycznie służą uzyskiwaniu przychodów z działalności, niezależnie od tego, jaką proporcję wykorzystania samochodu na cele związane z działalnością gospodarczą ustalił podatnik. Jedynie takie wydatki, które rzeczywiście związane są z wykorzystaniem samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, spełniają bowiem warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Każdorazowo zatem podatnik musi określić, czy dany wydatek został poniesiony w związku z działalnością gospodarczą.

Tagi: koszty podatkowe koszty uzyskania przychodów VAT od samochodów odliczenie podatku odliczenie VAT od samochodów samochód służbowy amortyzacja


Zobacz pozostałe wpisy