Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe
Kategoria: VAT i akcyza 2013-12-04

Decyzja KE: podatek VAT od pojazdów nabywanych przez przedsiębiorców

Komisja Europejska przychyliła się do propozycji polskich władz, by firma nabywająca samochód mogła odliczyć tylko 50% podatku naliczonego. Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wniosku o derogację przepisów dotyczących odliczania podatku VAT od pojazdów nabytych przez przedsiębiorców. 

Tym samym Polska uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie 50% ograniczenia w odliczaniu podatku VAT od zakupu, ale również wewnątrzwspólnotowego nabycia, przewozu, wynajmu czy też leasingu samochodów. Ograniczenie dotyczyć będzie ponadto wszystkich wydatków związanych z eksploatacją pojazdu firmowego, czyli np. nabywanego paliwa, części zamiennych, opon, kosztów napraw czy też myjni. Przyzwolenie KE na wprowadzenie powyższego ograniczenia stanowi odstępstwo od unijnej dyrektywy 2006/112/WE.

Należy jednak zaznaczyć, że ograniczenie nie znajdzie zastosowania w sytuacjach, w których:

- dany samochód jest wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej działalności,

- dopuszczalna całkowita masa samochodu przekracza 3,5 tony,

- samochód przystosowany jest do przewozu minimum dziewięciu osób (łącznie z kierowcą).

Przedsiębiorca nie będzie zmuszony naliczać sobie ani swoim pracownikom podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych, co zgodnie z przepisami unijnymi jest równoznaczne ze świadczeniem płatnych usług na rzecz podatnika. Komisja Europejska skróciła proponowany przez Polskę okres obowiązywania ograniczenia do trzech lat, czyli do końca 2016 r. (Polska chciała by był to okres o 2 lata dłuższy), argumentując, iż jest to typowy okres, na jaki udzielane są takie derogacje, choć KE nie wykluczyła możliwości późniejszego przedłużenia tego okresu. Warunkiem jednak będzie przedłożenie przez Polskę przed dniem 1 kwietnia 2016 r. stosownego sprawozdania, na podstawie którego Komisja oceni, czy nadal aktualne są przesłanki za kontynuowaniem stosowania ograniczeń. 

Brak limitu kwotowego przy stosowaniu 50-proc. ograniczenia w odliczeniu podatku VAT będzie z pewnością faworyzować osoby, które zechcą nabyć droższy samochód „na firmę”, czyli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednakże korzyścią płynącą z nowym rozwiązań jest z pewnością możliwość odliczenia 50-proc. podatku VAT zawartego w cenie kupionego paliwa, gdyż dotychczasowe przepisy w ogóle nie przewidywały takiej możliwości.

Nie wiadomo kiedy projektowane przepisy wejdą w życie. Mówi się o 1 stycznia 2014 r., choć termin ten wydaje się być mało prawdopodobny.

 

Tagi: VAT od samochodów auta z kratką VAT od ceny paliwa ograniczenia w odliczaniu podatku VAT


Zobacz pozostałe wpisy