Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2013-12-12

Opodatkowanie sprzedaży towarów używanych w 2014 r.

Z początkiem 2014 r. przedsiębiorcy utracą prawo do zwolnienia z podatku VAT sprzedaży używanych składników firmowego majątku. Ustawa znosi bowiem pojęcie „towarów używanych” w dotychczasowym brzmieniu. Warto zatem rozważyć sprzedaż, np. firmowego samochodu jeszcze w grudniu 2013 r.

Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy) stanowią, iż zwolnienie od podatku VAT przysługuje przedsiębiorcy dla dostawy towarów używanych, jeśli w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Drugim warunkiem dla zastosowania zwolnienia z podatku VAT jest spełnienie przez dany składnik majątku definicji towaru używanego, wynikającej z art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. Towarem używanym jest zatem ruchomość, której okres używania przez podatnika dokonującego jej dostawy wyniósł co najmniej 6 miesięcy od dnia nabycia prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel.

W obecnym stanie prawnym, obowiązującym tylko do końca 2013 r., przedsiębiorca może zatem korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT dostawy towarów, które spełniają łącznie dwa warunki:

1) sprzedawany towar można uznać za używany – jeśli podatnik używał ich przez okres 6 miesięcy po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel;

2) nabywając te towary podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Zmiany, które wejdą w życie od 2014 r. spowodują niejednokrotnie, że przedsiębiorca zobowiązany będzie odprowadzić podatek VAT od sprzedaży, która dotychczas zwolniona była z opodatkowania. Z ustawy zniknie pojęcie „towaru używanego”. Zwolnienie z VAT sprzedaży majątku firmowego będzie dotyczyło jedynie sprzedaży tych towarów, które były wykorzystywane na cele działalności zwolnionej z VAT – bez względu na okres używania. Nowe rozwiązanie jest zatem korzystne m.in. dla lekarzy, dentystów, psychologów, szkół, firm czy firm ubezpieczeniowych.

Przykład 1

W sytuacji, gdy przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem VAT, prowadzącym sprzedaż opodatkowaną (sklep), zakupił na umowę sprzedaży aparat fotograficzny użytkowany w firmie, który po upływie 12 miesięcy postanowił sprzedać, to w świetle obecnej regulacji sprzedaż taka korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Zakupu aparatu dokonano bowiem od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, zatem nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego, a towar użytkowany był przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Ta sama transakcja w świetle regulacji z 2014 r. będzie jednak opodatkowana stawką 23% podatku VAT.

Przykład 2

Gdy przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem VAT prowadzącym wyłącznie działalność w zakresie sprzedaży usług ubezpieczeniowych (zwolnionych z podatku VAT) nabywa samochód na podstawie faktury VAT-marża dla celów firmowych, tj. dojazdu do klientów oraz dokona sprzedaży tego samochodu po upływie 8 miesięcy – w świetle obowiązujących norm korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. W świetle nowej regulacji z 2014 r. nadal będzie z tego zwolnienia korzystał, gdyż samochód stanowi towar wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.

Przykład 3

W sytuacji, gdy przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem VAT prowadzącym sprzedaż opodatkowaną, wprowadził na środki trwałe prywatny samochód osobowy do korzystania z niego w ramach wykonywanej działalności oraz po 2 latach postanowił go sprzedać – w świetle obowiązującego stanu prawnego korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Jednakże od 2014 r. taka transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT w wysokości 23%.

W świetle powyższego warto rozważyć sprzedaż samochodu lub innego używanego składnika majątku firmowego bez obowiązku zapłaty podatku VAT. Należy jednak mieć na względzie, że aby skorzystać ze zwolnienia takiej transakcji na podstawie aktualnych regulacji, wspomniany okres półrocznego używania powinien minąć najpóźniej 30 grudnia 2013 r. Natomiast sprzedaż musi nastąpić najpóźniej 31 grudnia 2013 r.

 

Tagi: towary używane sprzedaż używanych składników majątku towary używane 2014 sprzedaż składników firmowego majątku


Zobacz pozostałe wpisy