Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2013-01-14

Ulga na złe długi

 

Od pierwszego stycznia 2013 obowiązują nowe zasady stosowania tzw. ulgi na złe długi, które umożliwiają korzystanie z tej instytucji w uproszczony sposób.      

 

Nowelizacja zakłada m.in., że zgodnie ze wskazanymi wyżej regulacjami, podatnik będący wierzycielem ma prawo do skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku nieuregulowanych wierzytelności, od których terminu płatności upłynęło 150 dni, a nie jak obecnie 180 dni. 
 
Zmianie uległy warunki dokonywania przez  wierzyciela korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego:
1. Odstąpiono od obowiązku zawiadamiania dłużnika o zamiarze skorygowania przez wierzyciela podstawy opodatkowania oraz podatku należnego. Rezygnacja z tego warunku oznacza,  że wierzyciel w celu skorzystania z ulgi na złe długi nie będzie już uzależniony od uzyskania potwierdzenia odbioru przez dłużnika ww. zawiadomienia. 
2. Zrezygnowano z obowiązku zawiadamiania dłużnika o dokonanej korekcie i przesyłania kopii takiego zawiadomienia do organu podatkowego. 
3. Zmodyfikowano i uzupełniono warunki dokonania korekty. Zgodnie z nowymi wymogami na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji, w której dokonuje się korekty: 
  • wierzyciel i dłużnik muszą być podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni oraz, 
  • dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. 
 
Zgodnie z nowymi regulacjami podatnik będący dłużnikiem będzie miał obowiązek  skorygowania całości (lub części) uprzednio odliczonego podatku naliczonego wynikającego z faktury jeżeli nie ureguluje całości (lub części) należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.  

Tagi: VAT


Zobacz pozostałe wpisy