Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Podatki dochodowe i przychodowe 2019-04-24

Propozycje obniżenia kosztów pracy – zmiany w PIT

Ulga w PIT dla młodych pracowników (do ukończenia 26. roku życia), zwiększenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie stawki podatku PIT z 18% do 17% to rządowe propozycje zmian w PIT. Założenia nowych rozwiązań obniżających koszty pracy przedstawiła minister finansów. Zmiany wejdą w życie od początku 2020 r., a ulga w PIT dla młodych pracowników – już od 1 października 2019 r.

 

Ulga dla młodych pracowników

Nowa ulga obejmie osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy. Według szacunków Ministerstwa Finansów z ulgi skorzysta 1,5 mln młodych pracowników. Z PIT zwolnione będą przychody do wysokości 42 764 zł w roku podatkowym. Limit będzie obowiązywać niezależnie od liczby etatów lub liczby pracodawców.

Dzięki tej zmianie pracownik otrzymujący np. minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r. (2250 zł) zyska rocznie 1592 zł. Przy zarobkach na poziomie rocznego limitu 42 764 (3563,67 zł) zysk wyniesie 2986 zł.

Przepisy wejdą w życie 1 października 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego dnia.


Zwiększenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodu

Osoby osiągające przychody z pracy ponoszą również wydatki, tzw. koszty uzyskania przychodów. Ustawa określa je w zryczałtowanej wysokości. Podwyższone koszty uzyskania przychodów wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. i będą dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. Po zmianach koszty wzrosną ponad dwukrotnie np. obecne 1335 zł (koszty roczne – jednoetatowcy) wzrosną do 3000 zł. Wyższe koszty uzyskania przychodów to niższy dochód podlegający opodatkowaniu, czyli niższy podatek do zapłaty w rozliczeniu rocznym lub wyższy zwrot podatku.

 

Nowa stawka podatku

Nowa stawka PIT (17%) będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Obniżka będzie dotyczyć zatem przychodów uzyskiwanych m.in. ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej osób fizycznych, w tym w formie spółek osobowych, z emerytury i renty, z praw majątkowych.

 

Dzięki wprowadzeniu nowej, niżej o 1 pkt procentowy stawki PIT i przy uwzględnieniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów zysk podatnika dla przeciętnego wynagrodzenia w wysokości 4.765 zł wyniesie ok. 696 zł rocznie.

 

Źródło: www.gov.pl; stan na dzień: 23 kwietnia 2019r.

Tagi: Podatek dochodowy Ministerstwo Finansów koszty podatkowe koszty uzyskania przychodów PIT Minister Finansów działania ministerstwa finansów podatek dochodowy od osób fizycznych skala podatkowa przedziały skali podatkowej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi podatkowe


Zobacz pozostałe wpisy