Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2015-02-09

Zmiany w prawie spadkowym

W dniu 6 lutego b.r., na 86. Posiedzeniu Sejmu, przyjęto nowelizację Kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego w zakresie prawa spadkowego. Nowe przepisy zmieniają zasady odpowiedzialności za długi spadkowe. 

Dotychczasowe, obowiązujące jeszcze regulacje przewidują, że w ciągu 6 miesięcy od dnia kiedy spadkobierca dowiedział się o spadku, może złożyć oświadczenie o jego przyjęciu lub odrzuceniu. Spadek można przyjąć: bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) lub z jej ograniczeniem (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Jeśli spadkobierca odrzuci spadek, to nie dziedziczy, w tym także długów. Jeśli w ustawowym terminie nie złoży oświadczenia o swojej decyzji, automatycznie dziedziczy wszystko łącznie ze zobowiązaniami, które będzie musiał spłacić z własnych środków.

W praktyce zatem, jeśli spadkobierca nie zna przepisów i nie złoży oświadczenia o odrzuceniu spadku lub o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, to nieświadomie może odziedziczyć zadłużony spadek i będzie odpowiadał całym swoim majątkiem za zobowiązania zmarłego, np. niespłacone kredyty.

Przyjęta nowelizacja przewiduje, że jeśli spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od dnia, gdy dowiedział się o spadku, nie złoży oświadczenia o jego odrzuceniu lub przyjęciu, wtedy będzie to oznaczało przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi.

Ponadto nowe regulacje zmieniają zasadę ustalania stanu majątku spadkowego. Dotychczasowe przepisy mówią, że ustala go komornik sądowy, co oznacza wysokie koszty dla spadkobierców. Nowelizacja umożliwia natomiast spadkobiercom przyjmującym spadek z dobrodziejstwem inwentarza złożenie w sądzie lub u notariusza „prywatnego” wykazu inwentarza na formularzu przygotowanym przez Ministra Sprawiedliwości.

Ustawa chroni również prawa wierzycieli spadkodawcy – jeśli nie zgadzaliby się oni z „prywatnym” wykazem inwentarza sporządzonym przez spadkobierców, wówczas spis inwentarza sporządzałby na wniosek wierzyciela komornik.

Teraz projekt trafi pod obrady Senatu.

Nową, wręcz rewolucyjną zmianą dla podatników, będzie także wejście w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego.

W związku z nowymi zasadami, wprowadzonymi powyższym rozporządzeniem, sądem właściwym do orzekania w sprawach spadkowych będzie sąd miejsca ostatniego pobytu spadkodawcy, lub miejsca znajdowania się składników majątkowych wchodzących w skład masy spadkowej znajdujący się w państwie członkowskim innym niż państwo, którego obywatelem w chwili śmierci był spadkodawca.

Ważne jest natomiast, że zgodnie z treścią przywołanego rozporządzenia, każda osoba będzie mogła zastrzec wybór prawa państwa, którego obywatelstwo podsiada, jako prawa właściwego do rozpatrzenia wszystkich spraw związanych ze spadkiem.

Nowe regulacje znajdą zastosowanie do dziedziczenia po osobach zmarłych po 17 sierpnia 2015 r. i później.

www.sejm.gov.pl
 

Tagi: podatek od spadków i darowin dziedziczenie prawo spadkowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza


Zobacz pozostałe wpisy