Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2014-05-08

Opłata podatku a zasiedzenie nieruchomości

Wyrokiem sądu rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy podatnik zaniedbujący swoją nieogrodzoną działkę stracił jej własność na rzecz sąsiadów, którzy faktycznie z działki korzystali. Dla sądu nie dość przekonywujący był fakt, że podatnik regularnie płacił podatek od tej nieruchomości. Wyrok Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy, sygn. I Ns 2661/12/K.

W spornej sprawie mężczyzna wraz z małżonką są wpisani w księdze wieczystej nieruchomości jako jej właściciele. Oboje od ponad 30 lat uiszczają od niej podatek. Krakowski sąd uznał jednak, że nie jest to wystarczający dowód, aby uznać ich za faktycznych posiadaczy działki. Skutkiem tego, sąsiedzi, którym małżonkowie w ramach dobrosąsiedzkich stosunków nie zabraniali przebywać na działce, stali się jej samoistnymi posiadaczami. Samoistny posiadacz to taki, który włada rzeczą w taki sposób jak właściciel.

Z analizy sądu, który rozpoznawał wniosek o zasiedzenie działki, stwierdził, że w sporze decydujące jest to, że to właśnie sąsiedzi ją użytkowali. Prowadzili tam prace ogrodnicze, przechowywali opał na zimę i wyremontowali ogrodzenie. Kilkunastu powołanych przez nich świadków jednoznacznie potwierdziło, że to ich traktują jako właścicieli działki. W opinii sądu, prawo cywilne i podatkowe to dwie różne od siebie gałęzie prawa i nie można doszukać się przenikania między nimi aż tak dalece, by opłacanie podatku stanowiło o faktycznym posiadaniu gruntu.

Małżonkowie podnosili przed sądem, że bywali na działce kilkadziesiąt razy w roku. Natomiast celowo nie prowadzili na niej prac ogrodniczych, bowiem starali się o uzyskanie wymaganych pozwoleń dla rozpoczęcia na tym gruncie budowy domu dla córki. Po otrzymaniu dla działki warunków zabudowy wykonali badania geologiczne, a także zlecili stworzenie mapy do celów projektowych.

Zgodnie z przytoczonym wyrokiem, kwestia opłacania podatku nie przesądza o zasiedzeniu. Należy jednak zaznaczyć, że właściciel może odzyskać zapłacony podatek. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje jako podatnika właściciela, natomiast w dalszej kolejności stanowi, że o ile przedmiot opodatkowania jest w posiadaniu samoistnym, to daninę w  tym przypadku powinien składać nie właściciel, ale osoba która faktycznie włada przedmiotem opodatkowania jak właściciel, czyli samoistny posiadacz. Można w tym przypadku mówić o możliwości dochodzenia stwierdzenia nieważności decyzji . Taka możliwość ograniczona jest jednak wyłącznie do 5 lat i tylko za ten okres samorządowe kolegium odwoławcze może wyeliminować wadliwe decyzje z obrotu prawnego.

 

Tagi: podatek od nieruchomości zasiedzenie nieruchomości posiadacz samoistny I Ns 2661/12/K


Zobacz pozostałe wpisy