Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2014-04-17

Kilka słów na temat elektronicznej komunikacji organów podatkowych z podatnikami

Minister Finansów publicznie ogłosił zamiar rozszerzenia, w stosunku do unormowań dotychczasowych, sposobów komunikowania się organów podatkowych z podatnikami za pośrednictwem Internetu. Komunikacja ta polegać ma m.in. na tym, że informacje o podatnikach będą przetwarzane w urzędach skarbowych do postaci deklaracji lub zeznań podatkowych. Podatnik nie będzie musiał tych zeznań składać, a tym samym ograniczona zostanie jego odpowiedzialność za interpretacje przepisów i złożone oświadczenie.

Redakcja portalu Poltax chce przypomnieć, że koncepcja ta została ogłoszona publicznie po raz pierwszy przez prof. Henryka Dzwonkowskiego na Konferencji pt. „Przejrzysta i efektywna Ordynacja podatkowa”, która odbyła się w dniu 23 stycznia u Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Koncepcja ta stała się także częścią artykułu zgłoszonego na V Międzynarodowym Sympozjum w Paryżu w dniach 11-12 lutego 2014 r. o prawie i systemie zarządzania w społeczeństwie informacyjnym.

Założenia współpracy na płaszczyźnie informatycznej obejmowały zarówno podatki dochodowe, jak i podatek od towarów i usług.

Zapowiedź realizacji pomysłów prof. Dzwonkowskiego znalazła się również w ostatnim czasie w Rekomendacji do nowej Ordynacji podatkowej, ogłoszonej przez Premiera Janusza Piechocińskiego na stronie:

http://piechocinski.blog.onet.pl/files/2014/04/Nowa-Ordynacja-podatkowa.pdf

W całości przyjęto tu założenia dotyczące struktury Ordynacji podatkowej przewidujące taki układ Ordynacji aby uwzględniał kolejno zasady ogólne, powstawanie, wymiar, wykonywanie zobowiązań oraz inne nieprocesowe relacje między podatnikiem a organem podatkowym. W rekomendacji przewiduje się także wzmocnienie pozycji podatnika względem organów podatkowych oraz powołanie organu eksperckiego w postaci Komisji do Spraw Reformy Systemu Podatkowego.

 

Tagi: Ministerstwo Finansów zmiany w przepisach podatkowych działania ministerstwa finansów zmiany w prawie podatkowym komunikacja elektroniczna internet


Zobacz pozostałe wpisy