Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2014-06-20

Deregulacja zawodów finansowych

Z dniem 1 sierpnia b.r. wchodzi w życie tzw. trzecia transza deregulacji, która ma ułatwić dostęp m.in. do zawodu księgowego i doradcy podatkowego. 

Każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych, niekaralność w zakresie określonych przestępstw (tj. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości) i ubezpieczenie OC będzie mógł usługowo prowadzić księgi rachunkowe i ewidencje podatkowe, sporządzać deklaracje podatkowe dla klientów i udzielać im porad podatkowych.

Do czynności, których wykonywanie nie będzie wymagało posiadania jakiegokolwiek certyfikatu ani wpisu na listę doradców podatkowych należą:

1) udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami,

2) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,

3) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.

Z koeli do ich wyłącznej domeny nadal zaliczać się będą reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych  oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami.

Serwis Pracodawcy RP zauważa, że otwarcie dostępu do zawodów finansowych wiąże się z ryzykiem po stronie przedsiębiorców, bowiem po wejściu w życie ustawy, księgi podatkowe będzie mógł prowadzić każdy. Dlatego wybierając podmiot do obsługi swoich spraw finansowych, przedsiębiorcy powinni zastanowić się nad współpracą z osobą znaną na rynku, posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Jest to tym ważniejsze, że za błędy w księgach podatkowych przewidziane są surowe kary.

Zwolennicy wprowadzenia deregulacji argumentowali to spodziewanym spadkiem cen usług na rynku. Tymczasem tak się nie stanie. Doradca podatkowy czy księgowy jest zobowiązany do ponoszenia opłat z tytułu składki ubezpieczeniowej OC. Towarzystwa reasekuracyjne, obawiając się napływu dużej liczby nieprzygotowanych odpowiednio doradców, poniosą te stawki. Ich koszt poniosą najprawdopodobniej konsumenci.

 

Tagi: deregulacja zawodu otwarcie zawodu doradca podatkowy doradztwo podatkowe doradca finansowy


Zobacz pozostałe wpisy