Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2012-04-21

Wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem

 

Wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem

 

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

1). 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;

2). 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;

3). 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;

4). 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;

5). 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą być wykorzystane przed przewidywaną data porodu. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem.

Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego pracownica ma prawo zrezygnować z pozostałej jego części. W takiej sytuacji niewykorzystaną część urlopu udziela się pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko na jego pisemny wniosek.

Poza tym od  1 stycznia 2010 r. pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego udzielanego jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.

W okresie od 1 I 2010 r. do 31 XII 2011 r. urlop ten wynosił do 2 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz do 3 tygodni w przypadku urodzenia dwóch lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

 

W okresie od 1 I 2012 r. do 31 XII 2013 r. urlop ten wynosi do 4 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz do 6 tygodni w przypadku urodzenia dwóch lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

 

Natomiast od 1 I 2014 r. będzie to odpowiednio do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz do 8 tygodni w przypadku urodzenia dwóch lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

 

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może skorzystać także pracownik – ojciec wychowujący dziecko w przypadku, gdy korzystał z urlopu macierzyńskiego po rezygnacji pracownicy po co najmniej 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego, a także w razie wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

 

Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni nie dłużej jednak niż:

1). do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo

2). do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

 

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

1). 20 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka;

2). 31 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci;

3). 33 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci;

4). 35 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci;

5). 37 tygodni w przypadku przyjęcia pięciorga i więcej dzieci

nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

 

Podstawa prawna:

Art. 180, 1821, 1822, 1823, 183 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998r., nr 21, poz. 94 ze zm.)

 

Tagi:


Zobacz pozostałe wpisy