Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2016-07-31

Nowelizacja ustawy prawo celne

Ułatwienia w korzystaniu z procedury TIR czy wprowadzenie samoobsługi celnej to niektóre ze zmian, które wprowadza nowelizacja ustawy – prawo celne, uchwalona przez Sejm 22 czerwca 2016 r., przyjęta 6 lipca przez Senat i podpisana 26 lipca przez prezydenta.

Od 1 maja 2016 r. na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje Unijny Kodeks Celny oraz wydane w celu jego wdrożenia rozporządzenie wykonawcze i delegowane. Nowe rozwiązania jakie wprowadził UKC spowodowały potrzebę aktualizacji krajowych aktów prawnych i mają zapewnić jednolite stosowanie przepisów na obszarze celnym Unii Europejskiej.

Należy zauważyć, że regulacje UKC mają być stosowane w polskim prawie wprost, co oznacza że w znowelizowanych przepisach ustawowych znalazły się jedynie rozwiązania, które uzupełniają regulacje kodeksowe. Do najważniejszych rozwiązań wpływających na uczestników obrotu towarowego z zagranicą należą m.in. ułatwienia w korzystaniu z procedury TIR, wprowadzenie samoobsługi celnej oraz nowe regulacje, które usprawniają postępowanie celne.

Ustawa o zmianie ustawy - prawo celne oraz niektórych innych ustaw zmienia również 22 inne ustawy, w tym o podatku od towarów i usług, o podatku akcyzowym czy o Służbie Celnej. Zmiany te dostosowują je do przepisów prawa celnego.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Tagi:


Zobacz pozostałe wpisy