Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2018-03-25

Transport kolejowy monitorowany – uszczelnienie systemu VAT

Sejm uchwalił na ostatnim posiedzeniu zmiany w ustawie o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Celem nowelizacji jest uszczelnienie systemu VAT i ograniczenie wyłudzeń skarbowych.

Od maja 2017 r. obowiązuje ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (Dz. U. poz. 708 z późn. zm.). Przepisy zostały wprowadzone do polskiego systemu prawnego w celu zwiększenia skuteczności zwalczania nieuczciwych działań podmiotów dokonujących: po pierwsze, nielegalnego obrotu paliwami płynnymi, alkoholem całkowicie skażonym oraz suszem tytoniowym, bez odprowadzania do budżetu państwa należnych podatków, po drugie, wyłudzeń niezapłaconych podatków, po trzecie, obrotu bez stosowania warunków przewidzianych w przepisach prawa (działania jako skład podatkowy, zarejestrowany odbiorca, pośredniczący podmiot tytoniowy itp.).

Ustawa wprowadziła szereg zmian prawnych w obszarach, w których stwierdzono najwięcej nieprawidłowości podatkowych dotyczących w szczególności wyłudzania i niepłacenia podatku od towarów i usług czy uszczupleń w podatku akcyzowym. Monitoringiem przewozu towarów objęte zostały przede wszystkim towary akcyzowe. Teraz zakres ustawy zostanie rozszerzony. Uchwalona nowelizacja zakłada objęcie systemem monitorowania również przewozów kolejowych towarów.

W celu ograniczenia możliwości wykorzystania transportu kolejowego do realizacji nielegalnych przewozów „towarów wrażliwych”, zasadnym jest wprowadzenie rozwiązań minimalizujących zdefiniowane ryzyko. Stąd potrzeba włączenia do systemu monitorowania także przewozów dokonywanych koleją. Dodatkowo wprowadzony zostanie monitoring produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz niektórych wyrobów medycznych.

Uzasadnieniem zmiany przepisów jest przede wszystkim narastający problem z dostępnością do wielu produktów leczniczych. Zdaniem ustawodawcy ma to związek z masową sprzedażą produktów leczniczych przez hurtownie do zagranicznych kontrahentów, co skutkuje brakiem w polskich aptekach specjalistycznych lub nowoczesnych leków, zwłaszcza tych ratujących życie. Sprzedaż leków na czarnym rynku odbywa się również bez opodatkowania.

W 2015 r. znowelizowano co prawda ustawę z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, wprowadzając m.in. przepisy dotyczące zakazu wywozu za granicę leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. Pomimo jednak obowiązywania przepisów zabraniających wywozu leków poza terytorium Polski albo sprzedaży leków podmiotom zagranicznym, problem nie został rozwiązany.

Brak zgody na legalny wywóz tych leków za granicę spowodował podjęcie szeregu działań przez hurtownie farmaceutyczne mających na celu nielegalny wywóz/sprzedaż za granicę, stąd planowane działania będą głównie skoncentrowane na walce z patologiami zarówno o charakterze niedozwolonym, polegającymi na bezprawnym wywozie produktów leczniczych poza granice Polski, jak i wykluczeniu oszustw podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług, w tym na unikaniu opodatkowania zysków w kraju ich osiągnięcia (sprzedaż leków na czarnym rynku bez opodatkowania w VAT, PIT lub CIT).

Teraz ustawa oczekuje na prace w Senacie. Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.

 

Jagoda Kondratowska

Źródło: www sejm.gov.pl; stan na dzień: 24 marca 2018 r.

Tagi: system monitorowania przewozu towarów uszczelnienie VAT pakiet paliwowy wyłudzenia w VAT zmiany w VAT nowelizacja ustawy o VAT odpowiedzialność VAT podatek akcyzowy VAT Akcyza transport drogowy transport kolejowy


Zobacz pozostałe wpisy