Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Podatki obrotowe 2016-02-01

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych dziś wchodzi w życie

Ustawa z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych (Dz.U. z 2016 r., poz.68) wprowadza do systemu podatkowego nowy podatek. Celem ustawy jest pozyskanie dodatkowego źródła pokrycia wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych, poprzez zwiększenie udziału sektora finansowego w finansowaniu wydatków państwa.

Przedmiotem opodatkowania są aktywa podatników, czyli:

1) banków krajowych,

2) oddziałów banków zagranicznych,

3) oddziałów instytucji kredytowych,

4) spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,

5) krajowych zakładów ubezpieczeń,

6) krajowych zakładów reasekuracji,

7) oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji,

8) głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji,

9) instytucji pożyczkowych.

Podstawę opodatkowania określono w ustawie jako nadwyżkę sumy wartości aktywów podatnika, wynikającą z zestawienia obrotów i sald w rozumieniu ustawy o rachunkowości ponad kwotę 4 mld, 2 mld albo 200 mln – w zależności od rodzaju podmiotu objętego zakresem podmiotowym podatku.

Podatek będzie rozliczany miesięcznie według stawki wynoszącej 0,0366% podstawy opodatkowania. Od podatku zwolnione są banki państwowe oraz podatnicy, w stosunku do których Komisja Nadzoru Finansowego wydała określone w ustawie decyzje. Ustawa zwalnia od podatku również podatników objętych programem postępowania naprawczego lub planem naprawczym.

Pierwszym okresem rozliczeniowym, za który podatnicy dokonują obliczenia i wpłaty podatku oraz składają deklarację podatkową - jest miesiąc luty 2016 r.

Wprowadzenie przedmiotowego podatku nie może stanowić podstawy do zmiany warunków świadczenia usług finansowych i ubezpieczeniowych wykonywanych na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy.

 

Źródło: http://www.prezydent.pl

Tagi: opodatkowanie instytucji finansowych podatek bankowy podatki majątkowe


Zobacz pozostałe wpisy