Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . stawki podatkowe w podatku leśnymstawki podatkowe w podatku leśnym

Nota - Stawki podatkowe w podatku leśnym

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Stawki podatkowe w podatku leśnym

Stawka w podatku leśnym  została uregulowane w przepisie art. 4 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym*.

Stawka podatkowa w podatku leśnym wykazuje tożsame cechy, jak stawka w podatku rolnym, gdyż została skonstruowana w oparciu o te same zasady. Otóż odnosząc się do podstawy opodatkowania wykazuje cechy stałości t. j. proporcjonalności, zaś gdy odnosi się do rzeczywistego przychodu z produkcji leśnej to wówczas wraz ze wzrostem tego przychodu obciążenie wynikające z podatku leśnego maleje, co oznacza iż nabiera charakteru regresywnego.

Jest to stawka kwotowa, która odnosi się do hektara fizycznego lasu, mająca stały charakter.

Podatek leśny od jednego hektara lasu wynosi za jeden rok podatkowy równowartość pieniężną 0,220 metra sześciennego drewna obliczaną zgodnie ze średnią ceną sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy.

Natomiast stawka podatku leśnego dla lasów ochronnych oraz lasów wchodzących w skład rezerwatów przyrody i parków narodowych ulega obniżeniu o 50%.

Zgodnie z brzmieniem art. 4 PLeśU podatek leśny od jednego hektara lasu, czyli terenu , który w ewidencji budynków i gruntów figuruje pod nazwą „Ls”, wynosi za jeden rok podatkowy równowartość pieniężną 0,220 metra sześciennego drewna, która jest obliczana zgodnie ze średnią ceną sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy, która podawana jest  w terminie 20 dni po upływie trzeciego kwartału przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ,, Monitor Polski”. Do ceny nie wlicza się kwoty podatku od towarów i usług.

Średnia stawka podatku leśnego ustalana jest w oparciu o Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 października 2010 roku w sprawie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2010 r.*. Jednakże rada gminy może dokonać korekty tej ogólnej reguły, wykorzystując uprawnienie do obniżenia kwoty stanowiącej średnią cenę sprzedaży drewna, przyjmowaną jako podstawa dla obliczenia podatku leśnego na obszarze gminy. Uprawnienie to jest analogiczne do przysługujących radzie na podstawie przepisów regulujących podatek rolny.*

Dla lasów ochronnych oraz lasów wchodzących w skład rezerwatów przyrody i parków narodowych stawka podatku leśnego ulega obniżeniu o 50% i wynosi 17,01 zł od 1ha fizycznego gruntów leśnych, zatem opodatkowane są ulgowo.

W tym momencie należy uściślić w jaki sposób ustawodawca intelektualizuje trzy wyżej wspomniane rodzaje lasów, które podlegają 50% uldze.

Zgodnie z art. 15  ustawy o lasach*  za lasy ochronne uznajemy lasy, które:


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się