Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowegoopłata od posiadania psówpodatek od posiadania psów

Nota - Podatek od posiadania psów

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Podatek od posiadania psów

Zgodnie z art. 18a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów. Opłata ta jest pobierana od osób fizycznych posiadających psy.

Uregulowania prawne dotyczące opłat za posiadanie psów zawarte były w rozdziale 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.). Przepisy te obowiązywały do końca 2007 r. Z dniem 1 stycznia 2008 r. obowiązek płacenia podatku od posiadania psów zastąpiony został fakultatywnym świadczeniem na rzecz gminy, czyli opłatą od posiadania psów (art. 1 ust. 1 pkt 7 ustawy).

W obecnie obowiązującym art. 18a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stwierdzone zostało, że rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów. Opłata ta jest pobierana od osób fizycznych posiadających psy (wyrok NSA w Warszawie z dnia 20 sierpnia 2002 r., III SA 3153/01).

Radzie gminy pozostawiono wolna rękę w określaniu zasad i poboru oraz terminów płatności opłaty. Określono jedynie, że stawka opłaty od posiadania psów nie może przekroczyć 115,31 zł rocznie od psa, zgodnie z pkt 4 lit. e obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2011 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2012 r. (M.P. Nr 95, poz. 961).

Artykuł 18a ust. 2 określa zwolnienia z opłaty od posiadania psów. Zgodnie z jego brzmieniem opłaty od posiadania psów nie pobiera się od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów i zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności. Ponadto opłaty od posiadania psów nie pobiera się od osób zaliczonych do znacznego stopnia

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się