Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowegoopłata administracyjnaopłata administracyjna (stan prawny na dzień 31 stycznia 2013 r.)

Nota - Opłata administracyjna (stan prawny na dzień 31 stycznia 2013 r.)

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Opłata administracyjna

(stan prawny na dzień 31 stycznia 2013 r.)

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej* został uchylony art. 18 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Artykuł ten przewidywał możliwość nałożenia opłaty na czynności urzędowe dokonywane przez organy gminy, wójta (burmistrza, prezydenta miasta), które nie były objęte przepisami o opłacie skarbowej. Można stwierdzić, ze opłata administracyjna stanowiła swego rodzaju opłatę uzupełniająca wobec opłaty skarbowej. Opłata administracyjna w całości stanowiła dochód własny danej gminy, w której została uchwalona.

Czynności, które podlegały opłacie administracyjnej mogły być świadczone na rzecz różnych podmiotów, aczkolwiek nie istniał żadna lista czynności urzędowych, które mogły zostać objęte opłatą administracyjną. Podobna sytuacja dotyczyła stawek opłaty administracyjnej, które to terenie różnych gmin były określane dowolnie i mogły się od siebie znacznie różnić.

Rada gminy, w drodze uchwały określała zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty administracyjnej. Rada gminy określała również możliwość poboru przez inkasentów oraz wysokość ich wynagrodzenia.

Opłacie administracyjnej mogły podlegać następujące czynności:


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się