Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2014-12-12

Zastosowanie procedury opodatkowania marży przy sprzedaży firmowego auta

Zauważalna jest zmiana stanowiska organów podatkowych co do kwestii stosowania procedury VAT marża podczas sprzedaży środków trwałych. Dotychczas uznawano bowiem, że marża dotyczy wyłącznie towarów zakupionych w celach dalszej odsprzedaży, nowe interpretacje przyznają przedsiębiorcy, który nie odliczył VAT wprowadzając samochód do firmy, możliwość zastosowania procedury VAT marża przy sprzedaży tego samochodu.

W sprawie rozpatrywanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej zwróciła się spółka prowadząca działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. W 2013 r. spółka zakupiła samochód osobowy na fakturę VAT marża (bez możliwości doliczenia podatku VAT). Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Wątpliwości zrodziły się przy planowanej sprzedaży używanego samochodu osobowego zakupionego na fakturę VAT marża i spółka zwróciła się z pytaniem czy taka sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu na zasadzie VAT marży.

Zdaniem spółki, na podstawie art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż samochodu zakupionego na fakturę VAT marża, od którego to zakupu nie było prawa do odliczenia podatku VAT, będzie podlegała przy sprzedaży opodatkowaniu marżą.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał to stanowisko za prawidłowe. Zgodnie bowiem z art. 120 ust. 4 ww. ustawy w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Przez towary używane rozumie się zaś ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 przywołanego artykułu inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.

Przy czym, art. 120 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy dotyczy dostawy m.in. towarów używanych, które podatnik nabył od:

1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;

4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawca tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W innej interpretacji indywidualnej uznano, że „dla potrzeb stosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych ustawodawca w art. 120 ust. 1 pkt 4 określił, że przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie” (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 czerwca 2014 r., ILPP2/443-243/14-4/MR).

Organ stwierdził zatem, że spółka będzie miała prawo przy sprzedaży przedmiotowego samochodu zastosować procedurę opodatkowania marży. Spełnione są bowiem przesłanki pozwalające na jej zastosowanie, a mianowicie pojazd spełnia definicję towaru używanego, w myśl art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz dokonał zakupu ww. samochodu na fakturę VAT marża, w związku z czym przy sprzedaży samochodu na rzecz spółki podatek nie został naliczony. Tym samym, spółka wypełnia dyspozycje wynikające z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług pozwalające na zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania przy sprzedaży samochodu, o którym mowa we wniosku. Dlatego też, spółka będzie miała prawo do udokumentowania transakcji sprzedaży używanego samochodu osobowego w sposób przewidziany dla procedury marży, tj. za pomocą faktury VAT marża. Podobnie uznał również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 15 maja 2014 r., ILPP2/443-212/14-2/AK.

Jest to dobra wiadomość dla właścicieli samochodów, którzy wprowadzili je do firmy nie odliczając podatku VAT. Z powyżej przedstawionych interpretacji indywidualnych wynika zatem, że organy podatkowe prawdopodobnie nie będą sprzeciwiały się obliczaniu VAT od marży. Jeśli więc firmowy samochód będzie sprzedany po cenie niższej od ceny zakupu to nie ma obowiązku zapłaty VAT. Należy jednak pamiętać, że przytoczone interpretacje podatkowe mają charakter indywidualny, co oznacza że stanowią zabezpieczenie wyłącznie dla tego podatnika, który o nie wnioskował.

 

Tagi: VAT podatek od towarów i usług opodatkowanie VAT towary używane sprzedaż używanych składników majątku VAT marża


Zobacz pozostałe wpisy