Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2014-11-07

Zapłata za dostawę nagród w loterii nie daje prawa do odliczenia VAT

Przekazanie uczestnikom konkursu wygranych przez współpracującą z ich fundatorem firmę nie jest częścią świadczonej przez nią usługi marketingowej – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 4 września 2014 r. (sygn. I FSK 1001/13). 

W przedmiotowej sprawie spółka, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez kontrahenta dokumentujących nabycie usługi marketingowej.

Spółka wyjaśniła, że jest nadawcą programu „R” i działa na podstawie odpowiedniej koncesji. Podstawowym źródłem przychodów spółki jest sprzedaż praw do umieszczania reklam w czasie antenowym oraz czasu reklamowego. W celu zwiększenia rozpoznawalności marki i atrakcyjności dla reklamodawców spółka planuje nawiązać współpracę z firmą (kontrahentem), która podejmie się zorganizowania i przeprowadzenia działań związanych z organizacją konkursów i loterii. Ważne, że spółka w żadnym momencie nie nabędzie prawa o dysponowania (rozporządzania) towarami będącymi nagrodami w programie jak właściciel, a zatem także nie przeniesie tego prawa na uczestników programu. Nagrody, zarówno w efekcie zorganizowania loterii i konkursów, będą wydawane bezpośrednio przez kontrahenta, który będzie nabywać nagrody we własnym imieniu.

W związku z wykonaniem ww. usługi, kontrahent obciąży spółkę wynagrodzeniem z tytułu wykonanej usługi i wystawi na rzecz spółki odpowiednią fakturę VAT. Wynagrodzenie uiszczane przez spółkę na rzecz kontrahenta będzie skalkulowane w ten sposób, że będzie ono uwzględniało również wartość zakupionych nagród, które następnie przekazywane będą przez nią na rzecz uczestników konkursu. Usługi marketingowe opisane we wniosku, wykorzystywane będą do wykonywania czynności opodatkowanych. Wystawiana przez spółkę faktura będzie dokumentowała wykonanie usługi marketingowej, która uwzględniała będzie również wartość towarów (nagród) przekazywanych uczestnikom tych konkursów i loterii.

W związku z powyższym spółka zadała pytanie o to czy przysługuje jej pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez organizatora dokumentujących nabycie usługi marketingowej opisanej w stanie faktycznym.

Zdaniem spółki, odpowiedź jest twierdząca, ponieważ zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ustawodawca nie sprecyzował, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni. Brak jest zatem jakichkolwiek przeciwwskazań do odliczenia podatku naliczonego nawet w przypadku, gdy związek ponoszonych wydatków z działalnością opodatkowaną ma charakter pośredni, tj. dotyczy kosztów ogólnych działalności podatnika.

Dyrektor Izby Skarbowej nie podzielił stanowiska spółki, uznając je za negatywne. Sprawa ostatecznie trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sąd uznał skargę kasacyjną za zasadną. NSA stwierdził, że istotą rozpoznawanego zagadnienia jest ustalenie, czy usługa marketingowa opisana we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego ma charakter świadczenia kompleksowego, w ramach którego kontrahent skarżącej spółki, obsługując loterie oraz konkursy zakupuje i dostarcza nagrody zwycięzcom tychże loterii i konkursów, a zatem dokonując obsługi logistycznej oraz promocyjnej loterii i konkursów realizuje ją w całości, łącznie z wręczaniem nagród, czy też należy rozdzielić wykonywane w ramach umowy umowy usługi marketingowe od dostawy nagród jako dostawy towarów dokonywanej w jej ramach. 

Sąd uznał, że odmienne podejście do rozpatrywanej sprawy prowadziłoby do przekazania klientom towarów do konsumpcji, które nie podlegałoby opodatkowaniu – przy jednoczesnym odliczeniu podatku z tytułu ich nabycia. Tymczasem – jak podkreślił NSA – VAT to podatek od konsumpcji, a zatem interpretacja przepisów tego podatku, prowadząca z jednej strony do wyłączenia konsumpcji z opodatkowania, a z drugiej – do odliczenia związanego z nią podatku – uznać należy za nieprawidłowe, jako naruszające zasadę „opodatkowanie-odliczenie”.

Nieodpłatne przekazanie nagrody rzeczowej klientowi przez organizatora konkursu realizowane na zlecenie podmiotu trzeciego w ramach działań marketingowych tego podmiotu, stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, odrębną od części usługowej i na podstawie art. 86 ust. 1 ww. ustawy nie daje zleceniodawcy tych działań prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez organizatora konkursu w części obejmującej taką dostawę towaru, z zastrzeżeniem przypadków, gdy przekazanie towarów klientom poprzedzone jest dostawą towarów na rzecz zleceniodawcy, który czynność nieodpłatnego przekazania opodatkuje na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 ww. ustawy lub gdy przedmiotem przekazania są towary o małej wartości w rozumieniu tych przepisów.

Wyrok NSA z dnia 4 września 2014 r., sygn. I FSK 1001/13.

Tagi: odliczenie VAT odliczenie podatku podatek od towarów i usług opodatkowanie VAT opodatkowanie przekazania produktów marketingowych odliczenie podatku naliczonego pełne odliczenie VAT


Zobacz pozostałe wpisy