Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2017-08-03

VAT już w opłacie egzekucyjnej – uchwała Sądu Najwyższego

Dnia 27 lipca 2017 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której ostatecznie określił, że komornicy sądowi nie mogą podwyższać opłat egzekucyjnych o wartość podatku od towarów i usług. Problem prawny w przedmiotowej sprawie opierał się w głównej mierze o właściwą interpretację przepisu art. 49 ust. 1  ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1277 z późn. zm.; dalej u.k.s.e.).

Przedstawione do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu pytanie prawne: "czy opłata egzekucyjna ustalona przez komornika sądowego na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji winna być powiększona o należność z tytułu podatku od towarów i usług, czy też zawiera w sobie kwotę podatku VAT?" powstało na tle sporu między komornikami sądowymi a Ministrem Finansów po opublikowaniu zmienionej interpretacji ogólnej. Minister Finansów wskazał w niej, że wykonywane przez komorników czynności należy uznać za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług świadczenie usług za wynagrodzeniem. Jednocześnie do tych czynności nie ma zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.; dalej: ustawa o VAT), a zatem podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Stanowisko zawarte w interpretacji ogólnej potwierdził następnie Naczelny Sąd Administracyjny dnia 6 marca 2017 r., w składzie 7 sędziów. W podjętej uchwale wyraził pogląd, że do komorników sądowych ma zastosowanie art. 15 ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o VAT, a nie ma zastosowania wyłączenie zawarte w art. 15 ust. 6 ww. ustawy.

W ustnych motywach uzasadnienia Sąd Najwyższy stwierdził, iż opłata egzekucyjna ma charakter daniny publicznej zbliżonej do opłaty sądowej i nie może być podwyższana o kolejną daninę publiczną – tj. podatek VAT. Naruszałoby to art. 84 Konstytucji RP, zgodnie z którym każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, ale tylko tych dokładnie określonych w ustawie.

Zdaniem sądów w żadnym przepisie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, ani też w przepisach ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 1822 z późn. zm.; dalej: KPC) nie przewidziano możliwości powiększenia opłaty egzekucyjnej o kwotę podatku VAT, gdyż prowadziłoby to do ustalenia opłaty powyżej ustalonej w ustawie stawki, a gdyby wolą ustawodawcy było doliczanie do opłaty podatku VAT, to niewątpliwie zostałoby wprowadzone odpowiednie rozwiązanie.

 

Tym samym w obecnym stanie prawnym komornicy sądowi posiadają status podatników VAT i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, przy czym podatek od towarów i usług zawarty jest już w określonej ustawą opłacie egzekucyjnej.

 

Jagoda Kondratowska

Źródło: www.sn.pl/orzecznictwo - sygn. akt: III CZP 97/16, stan na dzień 2 sierpnia 2017 r.

Tagi: komornik komornicy sądowi komornik sądowy uchwała NSA podatnik VAT podatnicy VAT uchwała SN Sąd Najwyższy VAT VAT za czynności komornika opodatkowanie czynności komorniczych


Zobacz pozostałe wpisy