Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2015-05-21

TSUE: Opodatkowanie najmu

Dnia 16 kwietnia 2015 r. zapadł wyrok TSUE (sygn. C 42/14) dot. odpowiedzi na pytanie czy koszty energii elektrycznej, cieplnej i wody oraz wywozu nieczystości zużytych przez najemcę lokalu powiększają u wynajmującego podstawę opodatkowania (tj. czynsz), o której mowa w art. 73 dyrektywy VAT z tytułu świadczenia usługi najmu, czy też przedmiotowe dostawy i usługi stanowią świadczenie odrębne od usługi wynajmu lokali.

TSUE wskazał na podstawową zasadę, że dla celów VAT każde świadczenie powinno być co do zasady uznawane za odrębne i niezależne. Dopiero w pewnych okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem które mogą oddzielnie prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia należy uznać za jedną transakcję, jeśli nie są one od siebie niezależne.  Zdaniem Trybunału to zadaniem sądu krajowego jest dokonanie niezbędnej oceny przy uwzględnianiu wszystkich okoliczności, w jakich ma miejsce najem i spełniane są towarzyszące mu świadczenia, w szczególności przy uwzględnianiu treści samej umowy, czy mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym czy też oddzielnymi od najmu świadczeniami.

W opinii TSUE jednakże, najem nieruchomości i związane z nim dostawa wody, energii elektrycznej, energii cieplnej oraz wywóz nieczystości należy uważać za kilka odrębnych i niezależnych świadczeń, które powinno się oceniać oddzielnie z punktu widzenia VAT, chyba że elementy transakcji, również takie które wskazują na względy ekonomiczne zawarcia umowy, są ze sobą ściśle związane tworząc obiektywnie tylko jedno niepodzielne świadczenie ekonomiczne, którego rozdzielenie miałoby sztuczny charakter. Oznacza to, że od konkretnego przypadku zależało będzie czy najem i związane z nim świadczenia uznać można za świadczenia odrębne, czy też za świadczenia niepodzielne.

Z uwagi na fakt, iż wyrok TSUE pozostawia bez odpowiedzi wątpliwości polskiego sądu w zakresie opodatkowania najmu, pozostaje nam oczekiwanie na wznowienie postępowania przez Naczelny Sąd Administracyjny (w sprawie o sygn. I FSK 1389/12), który w swoim wyroku biorąc pod uwagę zapadłe dotychczas wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych oraz wyrok TSUE, wskaże kryteria którymi należy się kierować przy ocenie czy w przypadku świadczenia usługi najmu wraz z mediami będziemy mieli do czynienia z usługą kompleksową, czy też z usługami odrębnymi.

 

Tagi: opodatkowanie najmu TSUE podstawa opodatkowania wyrok TSUE podatek od towarów i usług C 42/14


Zobacz pozostałe wpisy