Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2013-05-13

Odpowiedzialność solidarna w VAT od 1 października 2013r.

Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych nową wersję projektu ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz ustawę – Ordynacja podatkowa. Nowela dotyczy wprowadzenia dla dostaw tzw. towarów wrażliwych instytucji odpowiedzialności podatkowej oraz ujednolica po stronie dostawcy i nabywcy tych towarów okresy rozliczeniowe. 

Ministerstwo Finansów po analizie uwag nadesłanych do projektu wprowadziło zmiany, które doprecyzują rozwiązania przewidziane tym projektem, w szczególności w zakresie odpowiedzialności podatkowej nabywców za zaległości podatkowe dostawców, zachowując główne cele projektu. Założeniem projektu jest przeciwdziałanie procederowi nadużyć w obrocie niektórymi tzw. towarami wrażliwymi z wykorzystaniem transakcji karuzelowych lub tzw. słupów.

Główne zmiany w projekcie ustawy to dookreślenie, że projektowane rozwiązania dotyczą, co do zasady, podmiotów profesjonalnie dokonujących obrotu towarami wrażliwymi. Nabywca podatnik podatku od towarów i usług, na rzecz którego dokonano dostawy wyrobów ze stali, paliwa (w tym olejów opałowych) lub złota nieobrobionego plastycznie lub w postaci półproduktu lub proszku (towary wymienione w nowym załączniku nr 13 do ustawy) ponosi odpowiedzialność solidarną wraz z dokonującym dostawy. Nabywca ma odpowiadać za zaległości podatkowe dokonującego dostawy wynikające z niewpłacenia na rachunek urzędu skarbowego w terminie podatku, w części proporcjonalnie przypadającej na dostawę tych towarów. Odpowiedzialność nabywców towarów – tzw. osób trzecich z Ordynacji podatkowej – oznacza, że odpowiadać będą oni solidarnie całym majątkiem, z wyłączeniem odpowiedzialności za odsetki za zwłokę oraz koszty egzekucyjne.

Konsekwencją jest wprowadzenie w projekcie limitu wartości nabywanych w określonym miesiącu towarów wrażliwych od jednego dostawcy w kwocie 100 tys. zł. Do tej kwoty limitu będzie działało wyłączenie nabywcy z instytucji odpowiedzialności podatkowej. Natomiast warunkiem zastosowania odpowiedzialności podatkowej jest istnienie zaległości podatkowej powstałej w związku z uczestnictwem dostawcy w oszustwie. Co oznacza, że podatnik w momencie dokonywania dostawy wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że cała kwota podatku lub jego część, przypadająca na dokonaną na jego rzecz dostawę tych towarów, nie zostanie wpłacona do ZUS.

Uzasadnioną podstawą do tego, aby przypuszczać, że cała kwota podatku nie została lub nie zostanie wpłacona będą szczególne okoliczności towarzyszące dostawie lub szczególne warunki na jakich została ona dokonana, które odbiegały od okoliczności lub warunków zwykle występujących w obrocie tymi towarami, w szczególności jeżeli cena za dostarczone towary była niższa od ich wartości rynkowej.

Z zakresu stosowania odpowiedzialności podatkowej wyłączono:

1. Podatników nabywających paliwo na stacjach paliw do zbiorników pojazdów;

2. Jeżeli powstanie zaległości nie wiązało się z uczestnictwem podmiotu dokonującego dostawy w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej;

3. W przypadku, gdy podatnik wykaże, że szczególne okoliczności lub warunki dostawy były uzasadnione zwykłą praktyką handlową, w szczególności przyznanym rabatem;

4. Dostawca na dzień dokonania dostawy widniał w wykazie podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną, a wysokość kaucji wynosi co najmniej 1/5 podatku należnego przypadającej na dostawy towarów dokonane w danym miesiącu dla danego podatnika lub wynosi co najmniej 2 mln złotych.

Ministerstwo Finansów proponuje także stworzenie podstaw prawnych do zabezpieczenia orzeczonej odpowiedzialności na zasadach analogicznych do art. 33a pkt 2 Ordynacji podatkowej. W konsekwencji w przypadku gdy zaistnieje uzasadniona obawa, że dostawca towarów nie wykona swojego zobowiązania podatkowego, w szczególności gdy nie płaci on podatków oraz utrudnia egzekucję, będzie istniała możliwość zabezpieczenia wykonania tego zobowiązania na majątku nabywcy, po doręczeniu mu decyzji orzekającej odpowiedzialność solidarną zgodnie z przepisami ustawy o VAT.

Przewiduje się wejście w życie powyższych zmian z dniem 1 października 2013 r.

 

 

Źródło: www.mf.gov.pl
 

Tagi: odpowiedzialność solidarna towary wrażliwe odpowiedzialność VAT nabywca a VAT


Zobacz pozostałe wpisy