Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2018-05-19

Obniżenie stawek VAT

Do pierwszego czytania został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Projekt dotyczy propozycji uchylenia przepisów dotyczących podwyżki stawek VAT i powrót do stawek 7% i 22%.

W 2011 r. znowelizowano ustawę oVAT tymczasowo podnosząc stawki VAT z 7 do 8% i z 22 do 23%. W ocenie projektodawców, w obecnej sytuacji budżetowej, nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia, aby tymczasowa podwyżka VAT obowiązywała dalej. Dlatego projektodawca proponuje uchylenie przepisów dotyczących podwyżki stawek VAT i powrót do stawek 7% i 22%.

Według wyliczeń Ministra Finansów z 2011 r. skutki podwyżki stawek VAT z 7% do 8% i z 22% do 23% w skali roku (w warunkach wejścia w życie ustawy w 2011 r.) wyniosły ok. 5,5 mld zł.

Projektodawca przewiduje, że całkowity koszt obniżenia stawek VAT na poszczególne produkty i usługi opodatkowane dziś stawkami 8% i 23% VAT zostanie zrekompensowany dodatkowymi wpływami budżetowymi:

  1. w związku z eliminacją szarej strefy w obrocie poszczególnymi artykułami oraz świadczeniem usług,
  2. większą aktywnością przedsiębiorców działających w warunkach niższego opodatkowania VAT.

 

Źródło: www.sejm.gov.pl; stan na dzień: 18 maja2018 r.

Tagi: VAT stawki VAT podatek od towarów i usług podwyższone stawki VAT obniżona stawka VAT stawka podstawowa VAT


Zobacz pozostałe wpisy