Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2013-03-14

Nowa definicja importu towarów w ustawie o VAT.

Od 1 kwietnia 2013 r. zmieni się definicja „importu towarów”. 

Zgodnie z nową definicją z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.u. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.) przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Do dnia 31 marca importem towarów był przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Zmiana wynika z konieczności dostosowania regulacji do przepisów dyrektywy VAT z 2006 r.

Jednocześnie zmienia się treść przepisu art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z nim, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega import towarów na terytorium kraju. Opodatkowaniu w Polsce podlega zatem tylko ten import, który jest dokonywany na terytorium kraju, tzn. że miejsce jego świadczenia znajduje się w Polsce.

Miejscem świadczenia w imporcie towarów, zgodnie z nową regulacja art. 26a ustawy o VAT jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej.

W przypadku gdy towary zostaną objęte z momentem ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej jedną z następujących procedur lub przeznaczeń celnych:

1) procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń,

2) procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych,

3) procedurą składu celnego,

4) procedurą tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed nadaniem przeznaczenia celnego,

5) przeznaczeniem – wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego

- miejscem importu takich towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary te przestaną podlegać tym procedurom i przeznaczeniom.

Tagi: miejsce świadczenia w imporcie import towarów import VAT definicja importu


Zobacz pozostałe wpisy