Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2015-11-15

Dobra wiara podatnika a prawo do odliczenia VAT

W dniu 22 października 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej  wydał wyrok C-277/14 w sprawie PPUH Stehcemp sp.j. Florian Stefanek, Janina Stefanek, Jarosław Stefanek przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Łodzi. Pytanie prejudycjalne dotyczył zasadność odmowy prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu transakcji uznanych za podejrzane, w szczególności z faktury wystawionej przez podmiot nieistniejący.

Trybunał Sprawiedliwości UE w swoim orzeczeniu prezentuje liberalny pogląd odnoszący się do budzącego wiele wątpliwości interpretacyjnych zagadnienia dobrej wiary podatnika w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w VAT.

Trybunał orzekł m.in., że:  „kryterium istnienia dostawcy towarów lub jego prawa do wystawiania faktur, […] nie figuruje wśród przesłanek prawa do odliczenia [..] kryteria, od których przepisy krajowe [..] uzależniają istnienie dostawcy lub jego prawa do wystawiania faktur, nie powinny być sprzeczne z wymogami wynikającymi ze statusu podatnika w rozumieniu tych przepisów”.

Powyższe odnosi się do fragmentu opisu postępowania głównego zawartego w pytaniu prejudycjalnym, gdzie podniesiono, że nieistnienie dostawcy wynika w szczególności z faktu, że nie był on zarejestrowany do celów podatku VAT, nie składał deklaracji podatkowych, nie płacił podatków i nie posiadał koncesji na obrót paliwami ciekłymi. Ponadto stopień dewastacji nieruchomości wskazanej jako siedziba spółki uniemożliwiał prowadzenie tam jakiejkolwiek działalności gospodarczej.

Zdaniem TSUE: „status [podatnika w rozumieniu art. 4 szóstej dyrektywy] nie może też zależeć od przestrzegania obowiązków podatnika, […] dotyczących złożenia deklaracji podatkowej i zapłaty podatku VAT. Tym bardziej uznanie statusu podatnika nie może być uzależnione od obowiązku ogłaszania rocznych sprawozdań finansowych czy posiadania koncesji na sprzedaż paliwa, bowiem obowiązki te nie są przewidziane w szóstej dyrektywie”.

W związku z powyższym Trybunał Sprawiedliwości potwierdził swoje wcześniejsze stanowisko, zgodnie z którym przepisy szóstej dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwiają się one przepisom krajowym, które odmawiają podatnikowi prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej należnego lub zapłaconego od dostarczonych mu towarów z uwagi na to, iż faktura została wystawiona przez podmiot, który należy uważać za podmiot nieistniejący i nie ma możliwości ustalenia tożsamości rzeczywistego dostawcy towarów, chyba że zostanie wykazane, w świetle obiektywnych przesłanek i bez wymagania od podatnika, aby dokonał ustaleń, do których nie jest on zobowiązany, że ów podatnik wiedział lub powinien był wiedzieć, iż rzeczona dostawa wiązała się z przestępstwem w zakresie podatku od wartości dodanej.

 

Źródło: http://curia.europa.eu

Jagoda Kondratowska

Tagi: C-277/14 wyrok TSUE Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedzialność podatkowa nabywcy VAT TSUE rozliczenie VAT nabywca a VAT nabywca w VAT faktura VAT paliwo odliczenie VAT odliczenie VAT VAT dobra wiara


Zobacz pozostałe wpisy