Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2015-10-26

Czy komornicy sądowi powinni być uznawani za podatników podatku od towarów i usług?

Od 1 października komornicy mają płacić podatek VAT. Minister Finansów w czerwcu zmienił interpretację dotychczasowych przepisów uznając, że usługi komornicze będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Resort uznał bowiem, że wykonując czynności egzekucyjne komornicy prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, więc występują w charakterze podatników.

Według zmienionej interpretacji VAT zawiera się w dotychczasowych stawkach komorniczych. To oznacza, że komornik odda część dotychczasowych przychodów fiskusowi.

Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym wykonującym czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych oraz wykonuje także inne czynności przekazane na podstawie odrębnych przepisów. Czynności te komornik wykonuje na własny rachunek.

Komornik sądowy, wykonując władztwo publiczne wynikające z funkcji organu egzekucyjnego powinien być uznany za organ władzy publicznej w zakresie realizowanych zadań, a co za tym idzie powinien zostać objęty ustawowym wyłączeniem z zakresu podmiotowego ustawy o podatku od towarów i usług.

Podmiot ten, choć nie sprawuje wymiaru sprawiedliwości, na płaszczyźnie rozwiązań ustrojowych i kompetencji ustawowych uzyskuje status organu władzy publicznej, którego funkcje i zadania wykonuje bezpośrednio i w zakresie swojego działania wyposażony jest w możliwość stosowania środków przymusu.

Należy dojść do jednoznacznego wniosku, iż – w aktualnym stanie prawnym – komornicy nie powinni być uznawani za podatników VAT wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą. Wykonywane przez komorników czynności powinno zostać uznane za niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Ministerstwa Finansów nałożenie na komorników VAT-owskiego obowiązku zostało spowodowane sytuacją budżetowa oraz regulacjami unijnymi, które wymuszają nałożenie na komorników tego obowiązku.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi objęcia czynności wykonywanych przez komorników podatkiem od towarów i usług oraz zgodnie z zaleceniami samorządu zawodowego, w chwili obecnej znaczna liczba komorników występuje do Ministra Finansów z indywidualnymi wnioskami o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, które to interpretacje będą mogły zostać zaskarżone do sądów administracyjnych.

 

Jagoda Kondratowska

Tagi: zwolnienie podatek od towarów i usług zmiany w podatku od towarów i usług podatek od towarów i usług interpretacja indywidualna interpretacja podatkowa opodatkowanie podatkiem od towarów i usług interpretacja ogólna komornik sądowy komornicy sądowi komornik VAT za czynności komornika opodatkowanie czynności komorniczych


Zobacz pozostałe wpisy