Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2014-04-16

Co z wystawioną fakturą, w obliczu braku realizacji usług?

Sposób postępowania, w przypadku gdy podatnik wystawił fakturę 30 dni przed dostawą towaru, ale po 30 dniach nie dostarczył towaru, zależy od tego czy faktura została wprowadzona do obrotu prawnego, czyli sporządzona i dostarczona nabywcy towaru. Stanowisko Ministerstwa Finansów.

Zasadą jest, że fakturę wystawia się do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do dostawy towaru lub wykonania usługi. Artykuł 106i ust. 7 ustawy o VAT przewiduje jednak, że faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi lub otrzymaniem całości lub części zapłaty (z wyjątkami, o których mowa w art. 106i ust. 8 ustawy o VAT).

Należy pamiętać, że faktura, która została sporządzona, ale niewprowadzona do obrotu prawnego, nie skutkuje obowiązkiem zapłaty wykazanego w niej podatku od towarów i usług (wyrok NSA z dnia 30 lipca 2009 r., sygn. I FSK 866/08). Jednocześnie, gdy wystawiona faktura nie została wprowadzona do obrotu prawnego poprzez jej przekazanie kontrahentowi, wówczas istnieje możliwość anulowania tej faktury.

Natomiast, gdy faktura została wystawiona wcześniej niż 30 dni przed dostawą towarów lub wykonaniem usługi i wprowadzono ją do obrotu prawnego poprzez jej przekazanie kontrahentowi, wówczas istnieje możliwość wystawienia faktury korygującej. Zgodnie bowiem z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, podatnik jest zobligowany do wystawienia faktury korygującej w sytuacji stwierdzenia pomyłki w jakiejkolwiek pozycji faktury. Może to nastąpić przykładowo, gdy na fakturze nie została wskazana data dostawy (w związku z brakiem takiej możliwości dokładnego określenia tej daty w momencie wystawienia faktury), wówczas po upływie 30 dni od wystawienia faktury (na niezrealizowaną w tym czasie dostawę) należałoby również skorygować fakturę w zakresie podstawy opodatkowania i kwoty podatku (należy wyzerować te pozycje).

Gdy jednak podatnik nie skoryguje faktury wystawionej z naruszeniem art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, jest zobowiązany do zapłaty wykazanego w niej podatku w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu wystawienia faktury. Jeśli zaś przed tym dniem dojdzie do dostawy towarów lub wykonania usługi obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, a podatek trzeba będzie rozliczyć do 25. dnia następnego miesiąca.

 

Tagi: faktura wystawienie faktur wystawienie faktury przed dostawą fakturowanie zapłata VAT


Zobacz pozostałe wpisy