Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Postępowanie podatkowe 2014-03-26

Wezwanie w postępowaniu podatkowym

Jednym z obowiązków podatników, wynikającym z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.), jest osobiste stawienie się na wezwanie organu podatkowego. W trakcie postępowania podatkowego organ może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie.

Podmioty, do których może być kierowane wezwanie

Katalog osób w odniesieniu do których organ podatkowy jest uprawniony do wystosowania wezwania w trybie art. 155 Ordynacji podatkowej jest w zasadzie otwarty. Wezwanie może być kierowane wyłącznie do osób fizycznych, nigdy zaś do osób prawnych bądź jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

W przypadku osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, wezwanie może być kierowane wyłącznie do osób reprezentujących te podmioty.

Ordynacja podatkowa stanowi, że do stawienia się może zostać wezwana strona lub inne osoby, tj. wszyscy uczestnicy postępowania, zarówno strony, jak i świadkowie, biegli oraz każda osoba, która posiada wiedzę o faktach istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy.

Ważne, że organ podatkowy może skierować wezwanie wyłącznie, gdy jest ono niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy.

Elementy wezwania

Wezwanie musi zawierać:

1. nazwę i adres organu podatkowego,

2. imię i nazwisko osoby wzywanej,

3. oznaczenie w jakiej sprawie i w jakim charakterze oraz w jakim celu osoba ta zostaje wezwana,

4. czy osoba wezwana powinna stawić się osobiście czy przez pełnomocnika, lub czy może złożyć wyjaśnienia lub zeznania na piśmie,

5. termin, do którego żądanie powinno być spełnione, albo dzień, godzinę i miejsce zgłoszenia się osoby wzywanej lub jej pełnomocnika,

6. skutki prawne niezastosowania się do wezwania.

Dodatkowo w przypadku wezwania strony na przesłuchanie w wezwaniu organ musi poinformować o prawie odmowy wyrażenia zgody na przesłuchanie i o związanej z tym możliwości niestawienia się na wezwanie.

W sprawach zaś uzasadnionych ważnym interesem adresata lub gdy stan sprawy tego wymaga, wezwania może dokonać telegraficznie lub telefonicznie albo przy użyciu innych środków łączności, jednakże z podaniem informacji, o których mowa była powyżej.

Czego dotyczy wezwanie?

Organ podatkowy może wezwać stronę a także inne osoby do osobistego stawiennictwa, co do zasady w dwóch przypadkach:

1. gdy zachodzi konieczność złożenia wyjaśnień lub zeznań,

2. w sytuacji, w której zaistnieje konieczność dokonania określonej czynności.

Ograniczenie obowiązku osobistego stawiennictwa

W sytuacji, gdy podatnik nie może stawić się z powodu choroby, kalectwa lub innej ważnej przyczyny, organ podatkowy może przyjąć wyjaśnienie lub zeznanie albo dokonać czynności w miejscu pobytu tej osoby. Organ podatkowy odstąpi zatem od wezwania chorego, kalekiego czy mającego inne przeszkody w osobistym stawieniu się uczestnika postępowania, wysyłając do niego swojego pracownika w celu odebrania stosownych wyjaśnień, zeznań czy dokonania określonej czynności w miejscu jego pobytu, którym najczęściej jest miejsce zamieszkania.

Zasady wzywania do osobistego stawiennictwa

Wezwany jest obowiązany do osobistego stawienia się tylko na obszarze województwa, w którym zamieszkuje lub przebywa. Osoba wezwana do osobistego stawienia się przez organ mający siedzibę poza terenem województwa, w którym osoba ta ma miejsce zamieszkania lub pobytu nie musi stawić się na to wezwanie, a nałożenie na nią kary porządkowej, wskazanej w art. 262 Ordynacji podatkowej, jest w tym przypadku niedopuszczalne.

Ustawodawca przyznał jednak takiej osobie uprawnienie w postaci złożenia zastrzeżenia, że chce stawić się przed właściwym organem. Natomiast w sytuacji, gdy postępowanie podatkowe prowadzone jest przez organ podatkowy, którego siedziba nie znajduje się na obszarze województwa, w którym zamieszkuje lub przebywa osoba zobowiązana do osobistego stawiennictwa, oraz osoba nie złożyła oświadczenia, o którym mowa była powyżej, organ ten zwraca się do organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu tej osoby o wezwanie jej w celu złożenia stosowanych wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności, związanej z prowadzonym postępowaniem.

Więcej na temat wezwania w postępowaniu podatkowym przeczytają Państwo w artykułach:

 „Wezwanie do stawienia się w postępowaniu podatkowym”>>> oraz

„Wezwanie publiczne do odbioru pisma w postępowaniu podatkowym”>>>

 

 

Tagi: obowiązki podatników osobiste stawiennictwo wezwanie do stawienia się postępowanie podatkowe organy podatkowe


Zobacz pozostałe wpisy