Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Postępowanie podatkowe 2017-05-05

Klauzula unikania opodatkowania a odmowa wydania interpretacji

Spółka z o.o. złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydana na rzecz wnioskodawcy interpretacja indywidualna (dotycząca połączenia wnioskodawcy ze spółką osobową) zapewniałaby ochronę, o której mowa w przepisach art. 14k i 14 m Ordynacji podatkowej. Połączenie Wnioskodawcy ze spółką osobową nastąpiłoby przez przeniesienie całego majątku przejmowanej spółki osobowej na Wnioskodawcę w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydane wspólnikom przejmowanej spółki osobowej (łączenie się przez przejęcie). Połączenie miało zostać przeprowadzone w trakcie obecnego roku podatkowego Wnioskodawcy.

W związku z planowanym połączeniem zadano następujące pytania:

  1. czy połączenie dokonane w trakcie aktualnego roku podatkowego Wnioskodawcy skutkujące przejęciem majątku spółki osobowej będzie wiązało się z powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? oraz
  2. czy w przypadku wpisu połączenia we właściwym rejestrze w trakcie aktualnego roku podatkowego Wnioskodawcy, Wnioskodawca przejmując majątek spółki osobowej będzie korzystała z ochrony - w tym zwolnienia z zapłaty podatku oraz odsetek od zaległości podatkowych - określonej w art. 14m § 1  i § 2 pkt 1  w związku z art. 14k § 1  Ordynacji podatkowej, jeśli zastosuje się do interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej pytania nr 1?

 

Organ interpretacyjny wydał postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wskazując, że w sprawie mamy do czynienia m.in. z wątpliwościami Wnioskodawcy, który planując realizację opisanej operacji gospodarczej, zastanawia się nad kwestią możliwości zastosowania do tego zdarzenia przyszłego wprowadzonych ustawą nowelizującą przepisów obowiązujących od 15 lipca 2016 r., które to przepisy regulują postępowanie w zakresie przeciwdziałania unikaniu opodatkowania. Zdaniem organu, sposób sformułowania przez Wnioskodawcę wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie daje możliwości rozpatrzenia wniosku poprzez wydanie interpretacji indywidualnej w oparciu o zastosowanie przepisów Działu II Rozdział la Ordynacji podatkowej.

 

Sąd administracyjny, po rozpatrzeniu skargi Wnioskodawcy na wydane postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej uznał, że stanowisko Ministra Rozwoju i Finansów w badanej sprawie zmierza do uchylenia się od wydania indywidualnej interpretacji poprzez nieuzasadnione stwierdzenie, iż spółka dążyła do interpretacji przepisów prawa proceduralnego nie odnoszących się wprost do jakiegokolwiek zobowiązania podatkowego, w sytuacji kiedy przedstawiono jednak we wniosku konkretne i szczegółowe zdarzenie przyszłe dotyczące oceny skutków podatkowych połączenia i przejęcia majątku spółki osobowej, w powiązaniu ze znowelizowanymi przepisami Ordynacji podatkowej.

Zdaniem Sądu, żądana interpretacja indywidualna nie jest jedynie informacją, lecz stanowi realną materialnoprawną ochronę dla podatnika, ewentualnie zwalniając go z obowiązku zapłaty podatku. Wobec tego spółka miała uzasadnione podstawy do sformułowania żądania uzyskania interpretacji, chcąc mieć pewność, że właściwie rozumie przepisy mające zastosowanie w sprawie, a kształtujące wysokość jej zobowiązania podatkowego z tytułu planowanej transakcji, wskazanej w pytaniu nr 1. Udzielenie odpowiedzi na zadane we wniosku pytanie jest decydujące do podjęcia decyzji o dokonaniu planowanej transakcji,gdyż brak ochrony z art. 14m § 1 i 2 oraz 14k § 2 Ordynacji podatkowej oznaczałby, że przeprowadzając planowaną transakcję spółka naraża się na niezgodne z prawem uszczuplenie należności publicznoprawnej i wiążące się z tym konsekwencje w postaci zapłaty nie tylko zaległego podatku, ale także odsetek oraz poniesienia sankcji karnych skarbowych.

Strona zawarła we wniosku pytanie o skutki zastosowania się do wydanej wcześniej interpretacji wobec zmiany przepisów w zakresie 119a Ordynacji podatkowej, a nie o bezwzględną ocenę jej planowanej transakcji w zakresie wszystkich ewentualnych podstaw do zastosowania art. 119a Ordynacji podatkowej. Nie można zatem zgodzić się z oceną, jakoby wniosek złożony w niniejszej sprawie miał charakter czysto poglądowy i nie został złożony w celu uzyskania informacji dotyczącej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie wnioskodawcy.

Prawem podatnika jest zwrócić się do organu o interpretację z myślą o uzyskaniu stanowiska co do pewnego, dopiero projektowanego zdarzenia. Z kolei intencja podmiotu zainteresowanego w optymalizacji podatkowej danego przedsięwzięcia jest immanentną cechą instytucji interpretacji.

 

Jagoda Kondratowska

Wyrok WSA w Krakowie z 11.4.2017r., sygn. akt I SA/Kr 115/17, CBOSA

Źródło: www.orzeczenia.nsa.gov.pl; stan na dzień: 4 maja 2017 r.

Tagi: działania ministerstwa finansów Minister Finansów interpretacja podatkowa interpretacja indywidualna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania klauzula obejścia prawa Ministerstwo Finansów Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postępowanie przed sądami administracyjnymi WSA


Zobacz pozostałe wpisy