Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Podatki dochodowe i przychodowe 2018-03-15

Wstępnie wypełniony PIT za 2017 r.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to propozycja rozliczenia PIT-37 lub PIT-38 za rok 2017, przygotowana przez urząd skarbowy. PFR można uzupełnić o ulgi (np. na dzieci), odliczenia czy 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Dzięki PFR roczny PIT można złożyć szybko i pewnie - znacznie spada ryzyko błędów popełnianych przy samodzielnym składaniu deklaracji podatkowej.

 

PFR to wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, które proponują urzędy skarbowe. Może to być:

  • PIT-37 – jeśli podatnik uzyskał przychody z zatrudnienia,
  • PIT-38 – jeśli podatnik uzyskał przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji).

PFR jest przygotowany wyłącznie na podstawie informacji otrzymanych od płatników oraz od organów rentowych. Jeśli podatnik z niego skorzysta, to należy sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu. Możesz je uzupełnić o:

  • ulgi i odliczenia,
  • dane organizacji pożytku publicznego, na rzecz której można przekazać 1% podatku,
  • dodatkowe przychody oraz koszty uzyskania przychodów.

 

Warto skorzystać z PFR bowiem pozwoli to na oszczędzenie czasu i minimalizację ryzyka błędów rachunkowych lub pomyłek, które można popełnić przy samodzielnym przepisywaniu danych z informacji od płatników (np. z PIT-11).

To urząd skarbowy wpisuje za podatnika przychody, koszty uzyskania przychodów i składki na ubezpieczenia, wykazane w informacjach złożonych przez pracodawcę. Skorzystanie z PFR pozwoli także na szybsze otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku.

Ze wstępnie wypełnionego PIT za 2017 r. można skorzystać na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów do 30 kwietnia 2018 r. Należy to zrobić samodzielnie. Pełnomocnik nie może pobrać PFR za podatnika.

 

Podatnik może także złożysz wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-WZ – za pośrednictwem Portalu Podatkowego, bankowości elektronicznej lub systemu e-Deklaracje.

PIT-WZ można składać do 16 kwietnia 2018 r. Urząd skarbowy w ciągu 5 dni roboczych e-mailowo poinformuje o sporządzeniu zeznania (na adres wskazany we wniosku). Po otrzymaniu propozycji zeznania można je odrzucić lub zaakceptować. Jeśli potwierdzenie lub odrzucenie zeznania nie nastąpi do 30 kwietnia 2018 r., będzie to oznaczać złożenie zeznania.

 

Źródło: www.mf.gov.pl; stan na dzień: 15 marca2018 r.

Tagi: PIT-WZ opodatkowanie PIT formularze PIT składanie deklaracji rozliczenie z fiskusem zeznanie podatkowe deklaracje PIT deklaracja podatkowa PIT Urząd skarbowy PFR wstępnie wypełniony PIT


Zobacz pozostałe wpisy