Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Podatki dochodowe i przychodowe 2019-02-18

Twój e-PIT

15 lutego 2019 r. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT. Urząd skarbowy przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych, które otrzymał od płatników. Podatnik samodzielnie wybierze czy chce skorzystać z Twojego e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe.

 

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów Twój e-PIT to usługa wspierająca podatnika w wypełnianiu obowiązków podatkowych przez wykorzystanie danych, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i bez konieczności ich ponownego podawania przez podatnika. Podniesie to jakość świadczonych usług i obsługi klienta. Podatnik ma oszczędzi czas i łatwiej rozliczy ulgi, ponieważ nie musi już dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów, które potwierdzają prawo do skorzystania z odliczenia lub ulgi. Podatnicy, którzy skorzystają z elektronicznej formy rozliczenia podatku szybciej otrzymają też zwrot nadpłaty podatku – w ciągu maksymalnie 45 dni, zamiast 3 miesięcy.

Płatnicy przesłali 35 mln dokumentów (PIT-8C, PIT-R, PIT-40A, PIT-11, PIT-11A). Na ich podstawie oraz na bazie danych z rozliczenia PIT za 2017 r. powstały elektroniczne zeznania, które zostaną udostępnione w usłudze Twój e-PIT.

Pracownicy urzędów skarbowych i konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) mają za zadanie pomóc podatnikom poznać nową usługę i wyjaśnią, jak z niej korzystać. W infolinii Krajowej Informacji Skarbowej działa nowa opcja – po wybraniu 6 następuje połącznie z konsultantem, który odpowie na pytania dotyczące Twojego e-PIT-a. Dodatkowo w urzędach skarbowych w całej Polsce udostępniono podatnikom ponad 500 stanowisk komputerowych z bezpiecznym dostępem do Portalu Podatkowego podatki.gov.pl. Jeżeli ktoś nie ma Internetu albo nie wie jak korzystać z usługi Twój e-PIT, może przyjść do urzędu skarbowego i z pomocą pracowników sprawdzić rozliczenie PIT, które dla niego przygotowano.

 

W 2019 r. usługa jest dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz podatników, którzy uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji), tj. składają PIT-37 lub PIT-38. Zeznanie podatkowe są dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. Skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest jednak obowiązkowe. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe.

Należy jednak uważnie sprawdzać dane umieszczone przez administrację na portalu podatkowym. Dane wprowadzone automatycznie są przedstawiane w wielkościach wynikających z informacji przekazywanych przez płatników. Samodzielnie należy uwzględnić wszelkie przysługujące ulgi, zwolnienia czy chociażby ograniczenia dotyczące kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT, ani nie odrzuci zeznania przygotowanego przez KAS to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. W sytuacji gdy z zeznania przygotowanego w usłudze Twój e-PIT będzie wynikała kwota podatku do zapłaty, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał 7 dni na zapłatę podatku – termin ten będzie liczony od dnia otrzymania informacji z urzędu. Za okres od 1 maja do upływu 7-dniowego terminu podatnikowi nie będą naliczane odsetki za zwłokę w zapłacie podatku.

 

Źródło: www.mf.gov.pl; stan na dzień: 17 lutego 2019r.

Tagi: Podatek dochodowy PIT podatek dochodowy od osób fizycznych zeznanie podatkowe rozliczenie z fiskusem składanie deklaracji deklaracja w formie elektronicznej wstępnie wypełniony PIT


Zobacz pozostałe wpisy